منو
سبد خرید

ایران در پویه تاریخ

ایران در پویه تاریخ
ایران در پویه تاریخ
  • موجودی: موجود
  • مدل: 147293 - 67/4
  • وزن: 0.30kg
450,000 ریال

ایران در پویه تاریخ

نویسنده: ابوذر ورداسبی
ناشر: قلم
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 264
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1357 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو _ نو

 

مروری بر کتاب

پژوهندگان و تاریخ نویسان ایرانی و اروپایی که درباره چگونگی تحولات تاریخی ایران پژوهش کرده اند از لحاظ تشخیص نظام اجتماعی و سیاسی ایران در ادوار گوناگون به سه گروه عمده تقسیم می شوند :

برخی از دانشمندان و تاریخ شناسان خصوصیات اجتماعی و اقتصادی و سیاسی جامعه های خاوری را با تئوری فئودالیسم شرقی که ژ.ه برستند و ادمیر و عده ای دیگر بنیاد کردند ، قابل حل می دانند ، می گویند سازمان ها و نهادهای حکومتی و اجتماعی جامعه های خاوری و از آن جمله ایران هیچگاه دستخوش تغییرات عمقی و اصولی نشده است و ماهیت این سازمان ها و نهادها و کیفیت روابط آن ها با توده مردم همواره کم و بیش ثابت و یکسان مانده است ، ادمیر امکان و حتی ضرورت گذر از فئودالیته به سوی سرمایه داری را طرح و از آن دفاع کرده است ولی دولایرت و دریوتون منکر این ضرورت هستند و عقیده دارند در همه روزگاران نظام اجتماعی مشرقیان ، فئودالیم و نهاد سیاسی ، حکومت مطلقه و خودکامه بوده و خواهد بود....

ابوذر ورداسبی در سال ۱۳۲۸ در منطقه جویبار قائمشهر در استان مازندران در خانواده‌ای تهیدست و زحمتکش به دنیا آمد. پدرش سلمان ورداسبی، قهوه‌خانه‌ای کوچک داشت و به علت پشتیبانی از دکتر محمد مصدق ۲سال زندانی شده بود.ابوذر دوران کودکی را در محله باقرای مازندران به تحصیل پرداخت و تحصیلات دوره دبیرستان را در تهران ادامه داد.

وی فعالیت‌های سیاسی خود را از سال ۱۳۴۶ و هنگامی که در دانشگاه تهران دانشجوی رشته حقوق بود، آغاز کرد. در اردیبهشت ۱۳۵۰ دستگیر شد و یک سال در زندان بود از همان سال‌ها به گروه مجاهدین خلق پیوست و مبارزه مسلحانه را در پیش گرفت. در سال ۱۳۵۳ هنگام دستگیری، به‌شدت مجروح شد و در ساواک تحت شکنجه قرار گرفت. در سال ۱۳۵۶ از زندان آزاد شد و به تألیف چند کتاب پرداخت. او با هیئت تحریریه انتشارات قلم همکاری داشت.

بعد از انقلاب ۱۳۵۷ در یک دوره به همراه دکتر احمد طباطبایی که نخستین استاندار مازندران بعد از سقوط شاه بود، اقدامهایی در کمک به کشاورزان شمال انجام داد. در سال ۱۳۵۹ کاندیدای نمایندگی مجلس از قائمشهر بود. در سال ۱۳۶۵ به عراق رفت و در سال ۱۳۶۷ او و همسرش در عملیات فروغ جاویدان کشته شدند. همسرش فاطمه فرشچیان، فرزند محمود فرشچیان بود.

فهرست

سه نظریه درباره سیر تاریخ ایران
تاریخ ایران پیش از اسلام
نظام اجتماعی و سیاسی ماد
ایران در عهد هخامنشیان
سازمان سیاسی و اجتماعی ایران در دوره اسکندر و سلوکیان
نظام اجتماعی ایران اشکانی
جامعه طبقاتی ساسانی
علت های پیروزی اسلام در ایران
ویژگی نظام زمین داری
سیستم آبیاری مصنوعی
تاثیر آب در برقراری روابط اجتماعی
دوام و بقای نظام ایلاتی
نتایخ حمله مغول
جهت مبارزه ملی – ضد فئودالی
شخصیت باتبک
ترکیب عقیدتی خرم دینان
جنبش قرمطیان
جهت اعتقادی قرامطه
جهت فکری حروفیه
بسط بردگی در متن و بطن نظام مسلط
کار بندگان در عهد اسلامی
روشنفکران ایرانی و قیام زنگیان
فقدان شهرهای ممتاز  و تسلط سلطانان بر اصناف و بازرگانان 
و …

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات