منو
سبد خرید

ایران در قرن بیستم

ایران در قرن بیستم
درحال حاضر موجود نمی باشد
ایران در قرن بیستم
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 116024 - 98/3
  • وزن: 0.70kg
  • UPC: 75
0 ریال

ایران در قرن بیستم

نویسنده:  ژان‌پیر دیگارد , برنارد هوركاد , یان ریشار
مترجم: عبدالرضا(هوشنگ) مهدوی
ناشر: البرز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 566
اندازه کتاب: رقعی گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1377 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب 

این كتاب حاصل هم‌فكری و همكاری سه پژوهشگر فرانسوی ژان پیردیكار (مردم شناس)، برنار هوركا و (كارشناس جغرافیای اجتماعی) و یان ریشار (رئیس موسسه مطالعات ایرانی سورین) ـ در امور مربوط به ایران است. اثر مذكور در دو بخش به بررسی مختصر اوضاع سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی ایران در یكصد سال اخیر اختصاص دارد. مبحث پایانی كتاب با عنوان كدام ایران در آستانه قرن بیست و یكم آمده است.

...در اواخر قرن نوزدهم و اوايل قرن بيستم تمام همت بريتانيا بر آن بود كه از نفوذ روزافزون روسيه در ايران جلوگيري نمايد. اما با كشف ذخاير نفتي نظر و مساعي انگلستان براي حفظ تسلطش و گسترش سيطره خود در ايران، مخصوصاً در حوزه جنوبي دو چندان شد. اما همسايه شمالي ايران رقيب سرسختي بود كه به آساني توافق‌طلبي انگليس را تحمل نمي‌كرد. در اين ميان ايران نيز دستخوش تحولات نه چندان سريعي بود كه ناشي از اعمال همين رقابتهاي نفع‌طلبانه مي‌شد.

اين رقابتها قبل از جنگ جهاني اول تا شروع جنگ جهاني دوم كه انگليس متوجه حضور رقيب سوم يعني آلمان شد، ادامه داشت. مقطع زماني 25 ـ 1320 ش سالهايي است كه خط مشي استعماري انگليس ظهور و بروز نمايان‌تري دارد و در خلال جنگ جهاني دوم براي حفظ منطقه خاورميانه به اوج خود مي‌رسد چنان كه يكي از اقدامات بريتانيا براي تحكيم موقعيت خود در جنوب ايران و جلوگيري از نفوذ آلمان به اين خطه، اتفاق با شوروي است. هر دو با وصف بر اين‌كه مي‌دانستند دولت مركزي ياراي مقاومت ندارد، اما به بهانه مقابله با خطر آلمان، در سحرگاه سپتامبر 1941 م/1320 ش توطئه اشغال را از «شمال و جنوب‌غربي و غرب»  به اجرا درآوردند. 

بوجود آمدن تغيير اساسي و دگرگوني كامل در روابط ايران و انگليس يكي از خصوصيات متمايز سالهاي 25 ـ 1320 ش با مقاطع زماني ديگر است. چرا كه انگليس در اتفاق با شوروي براي تحكيم منافع خود، ديگر نيازي به ايراني مستقل و باثبات ندارد تا نقش يك حايل تمام عيار را در رسيدن به هندوستان بازي كند. با تغيير ديپلماسي انگليس، به يك‌باره مي‌بينيم اشغال ايران، جواز سياسي مي‌يابد و با هجوم روس و انگليس صورت عملي به خود مي‌گيرد. 

هجوم متفقين به ايران، دگرگوني‌هاي سريع و بسياري را در پي داشت. دگرگوني‌هايي كه از توان رويارويي مردم و مملكت خارج بود. تأثيرات منفي اشغال بر حيات سياسي، اقتصادي و فرهنگي اجتماعي ايران از طرفي و طلوع و افول دولتهاي نوين كه از ثبات و دوامي برخوردار نبودند از طرف ديگر، باعث گرديد مردم ايران دچار بحرانهاي متعدد و جانكاهي گردند كه عمدتاً دول اشغالگر در بوجود آمدن و تشديد آنها سهم قابل توجهي داشتند...

فهرست

بخش اول

از یك انقلاب به انقلابی دیگر
1  ـ انقلاب مشروطیت.
2ـ از انقلاب تا كودتای رضاخان ( 1909ـ 1921)
3 ـ رضا پهلوی
4 ـ محمدرضا شاه پهلوی
5 ـ پایان یك امپراتوری
6 ـ انقلاب اسلامی
7 ـ جمهوری اسلامی

بخش دوم

8 ـ اقتصاد غوطه‌ور در نفت
9ـ دولت سالاری و عقب ماندگی
10 ـ معماری روستایی
11ـ مدرن سازی روستاها

12 ـ ایران شهرها
13 ـ فرهنگ‌های سه گانه ایران نوین 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات