منو
سبد خرید

ایران در دوره سلطنت قاجار

ایران در دوره سلطنت قاجار
-17 %
ایران در دوره سلطنت قاجار
  • موجودی: موجود
  • مدل: 148497 - 209/1
  • وزن: 1.00kg
1,250,000 ریال
1,500,000 ریال

ایران در دوره سلطنت قاجار

نویسنده: علی اصغر شمیم 
ناشر: بهزاد
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 686
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1389 ~ 1387- دوره چاپ: 2 ~ 1

 

مروری بر کتاب 

قرن سیزدهم و نیمه اول قرن چهاردهم هجری قمری

این کتاب بى شک یکى از معتبرترین و مستندترین تالیفاتى است که درباره تاریخ قاجاریه نوشته شده است و حسن آن علاوه بر مستند بودن، متن روان و ساده نویسى آن است و به همین جهت است که در سال هاى اخیر مورد استفاده وسیع دانشجویان رشته تاریخ و سایر رشته هاى علوم انسانى بوده است.

کتاب مزبور با همه ارزش تاریخی و جامعیت اطلاعات از کتب قدیمی است. به نظر می‌رسد دست مؤلف در تحلیل و ذکر بعضی از حوادث، به‌خصوص، حوادث اواخر دوران قاجاریه و چگونگی سقوط آن باز نبوده و گرچه از دست مورخین درباری دل خوشی ندارد ولی در حوادث مربوط به روی کار آمدن سردار سپه مجبور بوده درباری فکر کند و در بیشتر حوادث به جای تحلیل و ردیابی حوادث و آوردن مدارک و اسناد، که طبیعت تاریخ نگاری است، سیاست زده شد و حجم بیشتر کتاب را به ذکر عزل و نسب‌ها و جنگ‌های شاهان قاجار پرداخته است. 

 مشکلاتی که بر سر ملت ایران آمده از دست ایل قاجار، و آن هم به‌خاطر ایل بودن آن می‌باشد و کمتر جوانب کلی و حوادث و تحولات جهانی و تأثیر آن را بر دیگر حوادث آن دوران متذکر شده و تأثیر سلسله حوادث و تأثر سایر حوادث تاریخی را از نظر دور داشته است.

با اینکه عنوان کتاب «ایران در دوره سلطنت قاجار» می‌باشد و طبق قاعده می‌بایست به تاریخ اجتماعی و فرهنگی و سیاسی ایران و مردم ایران بپردازد، این مطلب را به‌طور صحیح و با حجم کتاب و عنوان آن نیاورده و فقط یک ششم از کتاب را به‌خود اختصاص داده و حتی در حوادث مشروطه نقش مردم را کم‌رنگ جلوه می‌دهد.

در بعضی از فصول کتاب نیز حوادثی مانند یک جنگ را با تفصیل بسیار آورده و شرح وقایع جزئی را هم می‌آورد ولی وقتی به مسئله و پدیده مهمی مثل تحریم تنباکو و دیگر پدیده‌های فرهنگی می‌پردازد بحث را به صورت گذرا تمام می‌کند.

فهرست

 قاجاریه در تکاپوى زمامدارى
جنبش مسلحانه ایلات قاجار
تشکیل دولت قاجار
دوره اول سلطنت قاجاریه
روابط ایران با فرانسه
انگلیس روسیه و عثمانى
دوره دوم سلطنت قاجاریه
نهضت فکرى و اصلاحات داخلى
روابط ایران با کشورهاى بزرگ در دوره دوم سلطنت قاجاریه
تمدن ایران در این دوره
انقلاب آرام و تغییر رژیم سیاسى
سلطنت محمدعلى شاه و احمدشاه قاجار و از کودتا تا انقلاب قاجاریه
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات