دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

ایران در تندباد سیاست خارجی

ایران در تندباد سیاست خارجی

نویسنده: عبدالرضاهوشنگ مهدوی
ناشر: پیکان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 250
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1385 - دوره چاپ : 1

 

مروری بر کتاب

مجموعه مقالات

كتابي كه در دست داريد، سومين جلد از مجموعه مقالات سياسي و تاريخي نگارنده است كه در فاصله سالهاي 1383 - 1379 در مجلات و نشريه هاي مختلف به چاپ رسيده است. مجموعه حاضر شامل نه مقاله سياسي، دو مقاله تاريخي و سه مصاحبه اي است كه روزنامه نگاران با نگارنده به عمل آورده اند.

  نخستين مقاله سياسي تحت عنوان «ارزيابي سياست خارجي پهلوي دوم»، سخنراني در دانشگاه باقرالعلوم قم است كه طي آن مراحل گوناگون سياسيت خارجي ايران در دوران 37 ساله سلطنت پهلوي دوم تشريح و پيامدهاي هر يك از اين مراحل تحليل و نتيجه گيري شده است.

مقاله‌ی خاورمیانه، جهانی دستخوش تحول، نوشته‌ی هنری کسینجر، ترجمه‌ی فصلی از آخرین کتاب او به نام آیا ایالات متحده نیازی به سیاست خارجی دارد؟ است. نویسنده در این مقاله مدعی است که برنامه‌های اتمی ایران چه برای خاورمیانه و چه برای جهان خطرآفرین خواهد بود.

کتاب هم‌چنین، سه مقاله از "دنیس رایت" دارد که در سال 2003 و در کتابی با عنوان "ایران و بریتانیا" در لندن چاپ شده است. این مقالات نیز به مسائلی مانند تجدد روابط ایران و انگلیس بعد از کودتای 1332، مساله‌ی بحرین و غیره اختصاص دارند. "جنبش مشروطیت در کرمان" عنوان مقاله‌ای دیگر از خود نویسنده است که نقش خاندان‌های کرمانی در جنبش مشروطه را نشان می‌دهد.


فهرست

ارزيابي سياست خارجي ايران در دوره پهلوي دوم
بحران آذربايجان در 1324
ماجراي ملي شدن صنعت نفت
ايران و بريتانيا: بخش يكم  
ايران و بريتانيا: بخش دوم 
وزارت امور خارجه،مکتب تربیت رجال سیاسی
آیا پارک قیطریه متعلق به امیرکبیر بوده یا امین السلطان؟
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات