كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
ایران در بازی بزرگ

ایران در بازی بزرگ

نویسنده: آنتونی وین
مترجم: ارمغان جزایری
ناشر: پیکان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 440
اندازه کتاب: رقعی گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1383 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

پرسی سایکس در سالهای دهه 1890 از سوی ادارا اطلاعات ارتش ابتدا به عنوان کاشف و جاسوس، و سپس برای افتتاح کنسولگری در امتداد مرزهای شرقی ایران، به این کشور فرستاده شد . وظیفه او جلو گیری از پیشروی روسها به سوی هند بود. او بی آنکه حقوق دریافت کند .هزاران کیلومتر را سوار بر اسب در بیابان ها و کوه های صعب العبور ، و اغلب همراه با خواهر آهنین اراده اش، که تا وقتی ازدواج نکرده بود خانه او را اداره می کرد، می پیمود.

هنگامی که در دورانی پر آشوب در مشهد کنسول شد، توانست در کنسولگری روسیه ، دست تنها و فقط با دیپلو ماسی تلاش روسها را برای انضمام شمال شرقی ایران خنثی کند. در دوران جنگ جهانی اول واسموس، مشهور به لارنس آلمانی عشایر جنوب ایران را علیه انگلیسی ها بر انگیخت. سایکس که هر کس را که در ایران صاحب عنوان بود می شناخت، به این کشور اعزام شد تا با استفاده از دهاتیان محلی، تفنگداران جنوب را تاسیس و دسترسی به نفت ایران را برای نیروی دریایی سلطنتی حفظ کند.

سایکس آدم پر افاده ای نبود . او با شاهزادگان به شکار آهو می پرداخت ، اشعار فارسی را می خواند ، در پیش پای روسای دراویش می نشست، و به قلب این کشور رسوخ کرده بود. داستان 25 سال اقامت او در ایران، که با دقت و جزئیات شرح داده شده هنوز برای کسانی که در صدد درک این سرزمین اسرار آمیز و روابط پیچیده اش با دنیای خارج هستند ، سودمند است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

ایران در بازی بزرگ

  • ناشر: پیکان
  • کد کتاب: 113908 - 98/3
  • موجودی: در انبار
  • 750,000ریال
  • 650,000ریال

برچسب ها: آنتونی وین, ارمغان جزایری, تاریخ سیاسی ایران, تاریخ اجتماعی ایران, قاجار, جاسوسان انگلیسی, ایران و انگلستان, ایران و روسیه, کتاب ایران در بازی بزرگ