منو
سبد خرید

ایران ، جدال نفت و نقش قوام السلطنه

ایران ، جدال نفت و نقش قوام السلطنه
ایران ، جدال نفت و نقش قوام السلطنه
  • موجودی: موجود
  • مدل: 148451- 119/2
  • وزن: 0.50kg
750,000 ریال

ایران ، جدال نفت و نقش قوام السلطنه

نویسنده: فضل الله منوچهری
ناشر: آبی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 460

اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1382 - دوره چاپ: 1 

 

مروری بر کتاب 

مصور

کتاب حاضر شرحی است بر برهه ای از تاریخ معاصر ایران که طی آن این موضوعات به تصویر کشیده شده است: اوضاع ایران پس از جنگ جهانی دوم، توافقات دولت های امریکا و انگلیس بر سر منافع و عواید ناشی از نفت ایران پس از جنگ، تخلیه ایران از نیروهای متفقین، خودداری شوروی از تخلیه ایران، غائله آذربایجان و تکاپوهای حزب دموکرات آذربایجان، نقش شوروی در این رویدادها و درخواست های این کشور برای کسب منافع از نفت ایران، انتخاب قوام السلطنه به نخست وزیری، تلاش های او برای حل اوضاع بحرانی کشور، مسافرت قوام به مسکو، رفع غائله آذربایجان و حوادث کوچک و بزرگ این دوران. در پایان عکس هایی از شخصیت های سیاسی دوران یاد شده و نمایه اسامی چاپ شده است.

این مقطع حساس و مورد توجه در تاریخ کشورمان در سال 1324 شمسی طی جزوه‌ای به نام “قوام‌السلطنه” توسط آقای مهدی داودی به رشته تحریر درآمد و در سال 1326 در شمارگانی محدود انتشار یافت. این کتاب در حدود پنجاه سال پیش به دست اینجانب رسید و اکنون به اضافات و شرح حواشی و اسناد جدید حاوی شرح مذاکرات و اتفاقات و حوادث مرتبط با اشغال و تخلیه بخشی از خاک ایران از قوای شوروی و مسایل مربوط به آن به همت آقای محمد حسن طباطبایی مدیر نشر آبی برای آگاهی خوانندگان علاقمند و پی‌گیر جریانات تاریخ معاصر منتشر می‌شود.

قبل از جنگ دوم جهانی در زمان ریاست جمهوری روزولت کارشناسان انرژی ایالات متحده آمریکا گزارشی تهیه نمودند و به رئیس جمهوری ارائه کردند مبنی بر اینکه 18 درصد نفت جهان در اختیار آمریکا و 78 درصد آن متعلق به کشور بریتانیای کبیر است و با این پیشرفت سریع تکنولوژی ، ایالات متحده آمریکا در آینده نه چندان دور از نظر انرژی در مضیقه خواهد بود....در پایان عکس هایی از شخصیت های سیاسی دوران یاد شده و نمایه اسامی چاپ شده است.

فهرست

 اوضاع ایران پس از جنگ جهانی دوم
توافقات دولت های امریکا و انگلیس بر سر منافع و عواید ناشی از نفت ایران پس از جنگ
تخلیه ایران از نیروهای متفقین
خودداری شوروی از تخلیه ایران
غائله آذربایجان و تکاپوهای حزب دموکرات آذربایجان
نقش شوروی در این رویدادها و درخواست های این کشور برای کسب منافع از نفت ایران
انتخاب قوام السلطنه به نخست وزیری
تلاش های او برای حل اوضاع بحرانی کشور
مسافرت قوام به مسکو
رفع غائله آذربایجان و حوادث کوچک و بزرگ این دوران
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات