دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

ایران برآمدن رضاخان ؛ بر افتادن قاجار و نقش انگلیسی ها ؛ زرکوب

ایران برآمدن رضاخان ؛ بر افتادن قاجار و نقش انگلیسی ها ؛ زرکوب
درحال حاضر موجود نمی باشد

ایران برآمدن رضا خان

نویسنده: سیروس غنی
مترجم: حسن بامشاد
ناشر: نیلوفر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 512
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ: 6

 

مروری بر کتاب 

مصور

 بر افتادن قاجار و نقش انگلیسیها

این کتاب تاریخ مختصر اما جامعی از دوران قاجار به دست می‌دهد که سراسر دوران سلطنت این دودمان و به قدرت رسیدن رضاخان تا زمان عزل قاجاریه از سلطنت را در بر می‌گیرد. کتاب، تاریخ، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فکری و فرهنگی و نیز وضعیت اقلیت‌های قومی و مذهبی و همچنین زنان را شامل می‌شود.

درضمن به مناسبات خارجی و مداخلات قدرت‌های غربی نیز می‌پردازد. کتاب شامل تصاویر، کتاب‌شناسی، نمایه و مقاله‌ای به قلم فرخ جعفری است. نیکی آر. کدی استاد ممتاز تاریخ در اوکلا و عضو آکادمی علوم و هنرهای آمریکاست که تاکنون شانزده کتاب تألیف یا ویرایش کرده که بیشتر آنها در مورد تاریخ ایران است...

کودتای سوم اسفند 1299ه.ش. و ظاهر شدن رضاخان در صحنه سیاسی کشور، سپس اوج‌گیری سریع و مستمر مقام و موقعیت وی و سرانجام، برافتادن سلسله قاجاریه و بر تخت نشستن عنصر نظامی کودتا به عنوان شاه تازه، تاکنون در مقالات و کتابهای متعددی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. این موضوع، دستمایه پژوهش تاریخی آقای «سیروس غنی» نیز واقع شده است که حاصل آن به صورت کتاب «ایران؛ برآمدن رضاخان، برافتادن قاجار و نقش انگلیسیها»، در دسترس همگان قرار دارد.

شاید بتوان گفت وجه ممیزه این کتاب از سایر کتابهای با همین موضوع، ابتنای آن بر مجموعه گسترده‌ای از اسناد منتشره توسط وزارت امور خارجه انگلیس و البته بعضاً وزارت امور خارجه آمریکاست؛ به طوری که باید کتاب حاضر را روایت بازسازی شده براساس اسناد مزبور از وقایع و تحولات منتهی به کودتای 1299 و سالهای پس از آن، تا تأسیس سلسله پهلوی توسط رضاخان، به شمار آورد.

همان‌گونه که نویسنده، خود در پیشگفتار بیان داشته مدت دو سال وقت صرف «پژوهش و نسخه‌برداری پیامهای تلگرافی در اداره اسناد عمومی و آرشیو ایالات متحده در واشینگتن و مریلند» کرده است تا چنین مجموعه اسنادی را برای نگارش کتاب مزبور گردآوری کند.

فهرست

ایران در دوران سلطنت قاجار
قرارداد 1919
قرارداد: در سراشیب زوال
کناره گیری وثوق الدوله
نخست وزیری مشیرالدوله (حسن پیرنیا)
نخست وزیری سپهدار
مقدمه ی کودتا
رضا خان و کودتای سوم اسفند (حوت) 1299
صد روز حکومت سید ضیاء
دولت اول قوام
نخست وزیری نوبتی
نخست وزیری رضا خان و جنبش جمهوری
وحدت ایران
انقراض سلسله ی قاجار
آغاز عصر پهلوی
سخن آخر

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات