دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

ایرانی میهن پرست ؛ زرکوب

ایرانی میهن پرست

نویسنده: کریستوفر دوبلیگ
مترجم: عبدالرضا هوشنگ مهدوی
ناشر: البرز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 411
اندازه کتاب: رقعی گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1391 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مصور

به اعتقاد کریستوفر دوبلیگ نقشه سرنگونی‌ مصدق خالی از خرد بود و در بلندمدت ضربه ای بزرگ به منافع غرب زد.کتاب مصدق میهن پرست ایرانی حاصل زندگی نویسنده در ایران است.

«این آغاز سیاست آمریکا در حمایت از مستبدان حقیر خاورمیانه بود، سیاستی که نخستین شکستش را در ۱۹۷۹ خورد که انقلاب اسلامی آیت‌الله خمینی، شاه را سرنگون کرد و بعد‌تر از درپی بهار عربی سال ۲۰۱۱ کامل از هم پاشید و نقش بر آب شد. منطق ناگفته چنین سیاستی این بود: نمی‌شود در خاورمیانه به کشورهای صاحب استقلال و آزادی اعتماد کرد، قلدرهای طرفدار آمریکا بهترین امید به حفظ ثبات در منطقه‌اند....

...من در طول مدت زندگی‌ام در کشوری که انگلیسی هراسی ریشه‌هایی عمیق دارد، هر از گاه حس می‌کردم دارم صلیب گناهان نیاکانم را به دوش می‌کشم. گاهی ناگزیر از پناه بردن به موضع دفاعی می‌شدم، و گاهی هم حسابی مرعوب. فقط یک بار از روی عمد از رعب و نفرتی که بریتانیا به جان ایرانی ها می‌اندازد استفاده کردم.»

کریستوفر کیف چرمی قدیمی دارد که برای تعمیر آن را به راسته چرم فروشان خیابان منوچهری تهران برده بود که سفارت کشورش - بریتانیا- نزدیک آن قرار دارد.

«وقتی برای گرفتن کیفم رفتم،‌‌ همان مرد دو برابر پولی را خواست که پیشترش به من گفته بود. اعتراض کردم، ولی او محکم سر حرفش ایستاد. عصبانی خم شدم روی پیشخوان مغازه‌اش و توی چشم‌هایش نگاه کردم. بعد با اشاره به پرچم بریتانیا که کمی بالا‌تر توی خیابان در اهتزاز بود، با تهدیدآمیز‌ترین لحنی که از من ساخته بود گفتم انگار یادت رفته بالای همین خیابان‌تان سفارت کجاست.» کریستوفر می نویسد چند ثانیه طول کشید تا آن مرد تهدیدم را متوجه شد. بعد رنگ از رخسارش پرید و گفت خیلی خوب خیلی خوب هر چه قدر می‌خوای بده فقط کیفت را بردار و برو.»

کتاب «میهن پرست ایرانی؛ محمد مصدق و یک کودتای خیلی انگلیسی» حکایت مردی است که با همکاری انگلیسی ها از دنیای سیاست ساقط شد و طرفه آنکه داستان او بیش از پنج دهه بعد توسط نویسنده ای انگلیسی روایت و در چهل و پنجمین سالگرد درگذشت او٬ در بریتانیا منتشر شده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات