کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
ایرانیت ، ملیت ، قومیت

ایرانیت ، ملیت ، قومیت

نویسنده: اصغر شیرازی
ناشر: جهان کتاب
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 824
اندازه کتاب: رقعی گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1396 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

کتاب «ایرانیت ، ملیت ، قومیت» از پنج فصل تشکیل شده است. پاسخ به مسئله ایرانیت و قومیت و ملیت در ایران پیش‌مدرن ، موضوع فصل نخست است. این کار با مروری بر نظرهای مختلفِ کارشناسان و مدعیان در این باره آغاز می‌شود و با سنجش آن‌ها از دید مولف به انجام می‌رسد.
فصل بعد به بررسی و سنجش گرایش‌های نظری مختلف ایران‌گرایی (ملت‌گرایی ، قوم‌گرایی ، ایران‌گرایی دولتی و اسلامی) و ایران‌گریزی در ایران قرن نوزدهم اختصاص دارد و با نگاهی به فعالیت‌های سیاسی و فرهنگی در آستانه انقلاب مشروطیت خاتمه می‌یابد. یکی از موضوعات این بخش از کتاب ، وضعیت زبان فارسی در آستانه پیدایش گرایش‌های ناسیونالیستی و قوم‌گرایانه در همسایگی ایران و تأثیر آن‌ها در ایران است.
ادامه بررسی این گرایش‌ها و فعالیت‌ها در محیط تاریخی انقلاب مشروطیت و تأثیر آن‌ها بر گسترش آگاهی‌های ملی در فصل سوم صورت می‌گیرد. بررسی موانع انقلاب و تأثیر آن‌ها در روند ملت‌سازی موضوع دیگر بحث است.
فصلی نیز به بررسی تأثیر استعمار ، جنگ و شورش‌های تجزیه‌طلبانه بر تقویت گرایش‌های اقتدارطلبی ، تمرکزگرایی ، یکسان‌سازی قومی و در نتیجه تضعیف روند ملت‌گرایی اختصاص دارد.
پاسخ موافق کودتا و استبداد رضاشاهی به دعوت این سه گرایش و سرکوب ظرفیت‌های ملت‌گرایی مطالبی هستند که در کنار اصلاحات مدرنیستی این دوره ، محتوای اصلی واپسین فصل کتاب را تشکیل می‌دهند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

ایرانیت ، ملیت ، قومیت

  • 650,000ریال
  • 600,000ریال

برچسب ها: اصغر شیرازی, جامعه شناسی ایران, جامعه شناسی فرهنگی, تاریخ اجتماعی ایران, ناسیونالیسم, ملیت, کتاب ایرانیت ، ملیت ، قومیت