منو
سبد خرید

ایرانیان مهاجر در ایالات متحده

ایرانیان مهاجر در ایالات متحده
-20 %
ایرانیان مهاجر در ایالات متحده
  • موجودی: موجود
  • مدل: 159331 - 95/3
  • وزن: 0.50kg
360,000 ریال
450,000 ریال

ایرانیان مهاجر در ایالات متحده

نویسنده: عبدالمعبود انصاری
مترجم: ابوالقام سری
ناشر: آگاه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 191
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1369 - دوره چاپ: 1 

 

مروری بر کتاب 

پژوهشی در حاشیه نشینی دوگانه

مقاله حاضر برگرفته از پژوهشی است که با هدف بررسی سازگاری اجتماعی و فرهنگی ایرانیان مهاجر در ایالات متحده آمریکا، انجام گرفته است. جمعیت مورد نظر، ایرانیان مقیم آمریکا هستند. سعی بر این بوده است که در این تحقیق به بررسی وضعیت سازگاری این دسته از ایرانیان، با فرهنگ و شرایط اجتماعی بومیان ایالات متحده بپردازیم. تاکید بیشتر بر مهاجران ایرانی است که بعد از انقلاب اسلامی کشور را به مقصد آمریکا ترک کرده اند. روش جمع آوری اطلاعات اسنادی و کتابخانه ای است.

اطلاعات آماری لازم از منابع معتبر و سایت های مربوط به مهاجرت های بین المللی (سایت های مربوط به دفتر آمارهای مهاجرتی ایالات متحده آمریکا و همین طور اطلاعات سالیانه منتشر شده توسط وزارت امنیت کشور آمریکا) استخراج و تجزیه و تحلیل شده است. نتایج بررسی نشان می دهد که ایرانیان مهاجر به ایالات متحده ضمن رعایت هنجارها و احترام به قوانین جامعه جدیدی که در آن زندگی می کنند، از فرهنگ ملی و قومی خویش نیز فاصله نگرفته اند.

دفتر حفاظت منافع ایران در واشنگتن دی سی مدعیست که ۹۰۰٬۰۰۰ پرونده گذرنامه از ایرانیان در آمریکا در اختیار دارد.شورای ملی ایرانیان آمریکا معتقد است که جمعیت ایرانی‌آمریکایی بیش از یک میلیون نفر است.برخی گزارش‌ها جمعیت ایرانیان در جنوب کالیفرنیا را به تنهایی تا نیم میلیون نفر گزارش کرده‌اند. یک مطالعه غیر رسمی در ام آی تی نیز این تعداد را در جنوب کالیفرنیا ۶۰۰٬۰۰۰ نفر ذکر کرده‌است در حالیکه آمارهای رسمی تعداد ایرانیان در کل ایالت کالیفرنیا را کمتر از ۱۶۰ هزار نفر عنوان کرده‌است.

ایرانیان سالهای زیادیست که در جامعه آمریکا حضور دارند، بطوریکه نخستین ایرانی که رسماً تابعیت ایالات متحده آمریکا را پذیرفت میرزا محمد علی حاج سیاح بود که در انقلاب مشروطیت نیز شرکت داشت.

ایرانیان مقیم آمریکا، تحصیلکرده‌ترین گروه نژادی در کشور آمریکا محسوب می‌شوند.بر طبق یکی از محاسبات دانشگاه‌ام آی تی، این گروه مهاجر ۵۰٪ بالاتر از حد میانگین جامعه در ایالات متحده درآمد کسب می‌کنند و از گروه‌های موفق جامعه آمریکا محسوب می‌گردند. بگفته برخی منابع، سهم ایرانیان در اقتصاد ایالات متحده ۴۰۰ میلیارد دلار است.

بر طبق اداره آمار آمریکا در سرشماری سال ۲۰۰۰، نزدیک به ۲۷٪ ایرانیان آمریکایی دارای مدرک کارشناسی ارشد به بالا بودند، که این میزان در میان گروه‌های مهاجر آمریکایی دارای رتبه نخست است. و بیش از ۵۶٪ ایرانیان مقیم آمریکا دارای مدرک کارشناسی می‌باشند، که در میان ۶۷ گروه مهاجر آمریکا دارای رتبه دوم است...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات