دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

ایرانیان باستان

ایرانیان باستان

نویسنده: ماریا بروسیوس
مترجم: مانی صالحی علامه
ناشر: ثالث
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 284
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1396 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

مصور

پارسیان یا ایرانیان یکی از عالی ترین تمدن های توسعه یافته در دنیای باستان بودند.تاثیر آنان که از اقوام هند و اروپایی بودند بر تمدن های غربی اروپایینه تنها در ارتباط با شباهت و قرابت زبانی پیداستبلکه در ارتباط با فرهنگ، جامعه و حتی دین مسیحیت هم به خوبی آشکار است.

کتاب حاضرشرح فشرده ای است از تاریخ و فرهنگ سه سلسله ی پادشاهی ایران، پیش از فتح عرب و ورود اسلام به بین النهرین و ایران. ماریا بروسیوس، دانشیار تاریخ باستان در دانشگاه نیوکاسل، در این کتاب با در نظر گرفتن جدیدترین پژوهش ها سلسله های هخامنشی، اشکانی و ساسانی را مرور کرده و کوشیده خوانندگان عادی و دانشجویان تاریخ و تمدن های باستان و علاقه مندان را بهتر با جامعه، فرهنگ، دستگاه اداری، اقتصاد و مذاهب ایران باستان آشنا کند.

بروسیوس در این کتاب از نظرگاه تازه ای تاریخ ایران را بررسی کرده است که به دور از نگاه قالبی ساختگی ای است که یک سویش غرب است و سوی دیگرش شرق. این نگاه قالبی تاریخ پادشاهی های ایران را غالبا از نظرگاه یونانیان و رومیان بررسی کرده است.

برای اداره‌ی شاهنشاهی هخامنشی، سازمانی بسیار پیچیده و کارآمد لازم بود؛ زیرا این شاهنشاهی، امپراتوری‌ای جهانی بود که از نظر گستره‌ی جغرافیایی، قدرت سیاسی و منابع اقتصادی با هیچ‌یک از امپراتوری‌های قبلی قابل‌مقایسه نبود. پادشاهی‌ها و قلمروهای زیر سلطه‌ی آن ناگزیر می‌بایست به‌صورت یک کل اداره می‌شد و به دستگاه اداری‌ای نیازمند بود که پیش از آن در آن سطح سابقه و نظیری نداشت. با این حال، در جوامع بسیار پیشرفته، یعنی مصر، بین‌النهرین، سواحل خاوری مدیترانه (لوانت یا شرق طالع) و آسیای صغیر، سنتی اداری در درازنای هزاره‌ها به‌وجود آمده بود.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات