منو
سبد خرید

ایده پدیده شناسی

ایده پدیده شناسی
-10 %
ایده پدیده شناسی
  • موجودی: موجود
  • مدل: 151078 - 110/1
  • وزن: 0.20kg
135,000 ریال
150,000 ریال

ایده پدیده شناسی

نویسنده: ادموند هوسرل
مترجم: عبدالکریم رشیدیان
ناشر: علمی و فرهنگی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 116
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ: 3

 

مروری بر کتاب

به نظر می رسد طرح « ایده پدیده شناسی » در اندیشه هوسرل , از آن جایی آغاز شد که علم مدرن ( متاثر از اندیشه های دکارت , میل و بیکن ) در رهیافت تجربه گرایانه خود , میان علوم طبیعی و علوم ماوراء طبیعی گسست ایجاد نمود.بدین جهت هوسرل با رد شیوه کسب آگاهی از طریق آزمایش تجربی ( رئالیسم ) و نیز بازسازی ذهنی و نسبت دادن برخی قضایای ذهنی به واقعیت خارجی ( ایده آلیسم ) نوعی فلسفه رادیکال و تلفیقی را پی ریزی نمود که بصورت ریشه ای می کوشید فرآیند کسب آگاهی و تجربه ما را از واقعیت های طبیعی و اجتماعی بررسی نماید.

در "ایده ی پدیده شناسی" اثر "ادموند هوسرل" ما از انتزاع هویدا (تفکر ذهنی حذف شده از هرگونه تجربه ی حسی) برای رسیدن به ادراکات واضح و متمایز ( با ارجاع به مدیتیشن های دکارتی)، از طریق تجسم غیرقابل استفاده بهره می بریم. در اینجا از کاستن پدیدارشناسی استفاده می شود، اما مواردی مانند استدلال استقرایی یا قیاسی، که پدیده ای عینی است، اثبات نمی شود. برای مثال صدایی شنیده می شود، در ذهن حفظ می شود و به یاد می آید.

این امر داده های مطلقی را ارائه می کند که بعدا ظاهر می شوند و با یکدیگر در فرایندهای ذهنی تشکیل می شوند. "هوسرل" همچنین نظریه ی نیمه افلاطونی دکارت (نظریه ایده های دکارتی) را رد می کند؛ در عوض ادعا می کند که ما نمی دانیم آیا چیزها نماینده هایی به شعور ما می فرستند یا خیر.

کتاب که شامل پنج سخنرانی در گوتینگن در سال 1907 و نوشته ای با عنوان «رشته ی افکار در این سخنرانی ها» است، کتاب کوچک اما پرمغز است که نشانه ی مرحله ای مهم در تکامل فکری هوسرل، یعنی گذار از روان شناسی توصیفی به پدیده شناسی استعلایی است.

در این کتاب بسیاری از مباحث اصلی پدیده شناسی هوسرل به نحوی موجز مطرح و به صورت بندی های نهاییشان نزدیک تر می شوند؛ به ویژه در مسئله «اگو» که هوسرل با ترک دیدگاه قبلی خود در نفی اگو، آن را به منزله مرکز تقلیل ناپذیر آگاهی به رسمیت می شناسد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات