كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
ایدئولوژی و تمدن انسان و اسلام

ایدئولوژی و تمدن انسان و اسلام

نویسنده: علی شریعتی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 203
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1356

کمیاب - کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب

دکتر شریعتی ایدئولوژی را مرکب از دو کلمه می‌داند: «ایده»، به معنای فکر، خیال، آرمان، صورت ذهنی و «لوژی» به معنای منطق و شناخت. بنابراین، ایدئولوژی رابه معنای عقیده شناسی و عقیدت یک گروه،قشر، طبقه، ملت و یا یک نژاد می داند و ایدئولوگ را کسی که صاحب یک عقیده خاص است.

وی ایدئولوژی را ادامه غریزه در انسان می‌داند و غریزه را مجموعه قوانین و کشمکش‌های رفتاری موجود زنده که رشد، تکامل و بقای او را تامین می‌کند. اما در انسان بخشی از این زمینه ها به خودآگاهی و اراده او واگذار شده، بنابراین در آنجا که غریزه به پایان می‌رسد برای هدایت و تکامل روحی انسان ایدئولوژی آغاز می‌شود.

او برای مشخص شدن حد و مرز ایدئولوژی آن‌را با علم و فلسفه مقایسه می کند. علم را عبارت از آگاهی عالم نسبت به واقعیت خارجی، صورت ذهنی از یک واقعیت عینی و کشف یک رابطه، یک اصل، یک صفت یا خصوصیت در انسان می داند. رابطه عالم و معلوم (علم) شبیه رابطه آینه با شیئی است که در برابرش قرار دارد، یعنی علم پدیده ای است انفعالی که عالم در معلوم اثر نمی‌گذارد و تابع واقعیت خارجی است

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

ایدئولوژی و تمدن انسان و اسلام

  • کد کتاب: 72254 - 65/1
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: علی شریعتی, فلسفه اسلامی, ایدئولوژی اسلامی, اسلام سیاسی, کتاب ایدئولوژی و تمدن انسان و اسلام