منو
سبد خرید

ایتالیای فاشیست

ایتالیای فاشیست
درحال حاضر موجود نمی باشد
ایتالیای فاشیست
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 127767 - 113/7
  • وزن: 0.50kg
  • UPC: 35
0 ریال

ایتالیای فاشیست

نویسنده: آلن کسنز
مترجم : محمد ابراهیم اقلیدی

ناشر: معین
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 202
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1369 - دوره چاپ: 1

کمیتب - کیفیت : نو

 

مروری بر کتاب

ایتالیای فاشیستی دوره ای است که حزب ملی فاشیست از ۱۹۲۲ تا ۱۹۴۳ به رهبری بنیتو موسولینی روی کار آمد و دولت را در پادشاهی ایتالیا بدست گرفت. فاشیست‌های ایتالیا قوانین تمامیت‌خواهی را در کشور وارد کردند و مخالفان سیاسی و روشنفکران را سرکوب کردند همچنین رویکرد و نوع رابطه با کلیسای کاتولیک را تغییر دادند، اقتصاد را مدرن کردند و ارزش‌های اجتماعی را تغییر دادند.

فاشیسم، یک جنبش اصیل یک طبقه متوسط در حال ظهور پس از جنگ جهانی اول بود که از ضعف لیبرال‌ها در امر حکومت و پیامدهای اقتصادی آن به ستوه آمده بود . سرمایه‌داران ایتالیایی نیز دست یاری به سوی آن جنبش دراز کردند و در به قدرت رسیدن آن نقش موثری ایفا کردند .شاید به این دلیل که سوسیالیسم ستیزی و سیاست‌های اقتصادی فاشیسم و ناسیونالیسم افراطی فاشیسم منافع آنان را تامین می‌کرد .آنچه باعث سقوط رژیم موسولینی شد، تصمیم عاطفی و شخصی موسولینی برای شرکت در جنگ در کنار آلمان نازی بود .

بنیتو موسولینی ( 1883 1945) در ابتدا یک سوسیالیست سرسخت بود که سرانجام به فاشیسم روی آورد و حزب فاشیست را تاسیس کرد .وی که نخست وزیر و دیکتاتور ایتالیا بود، از سیاست توسعه ارضی آلمان پیروی و با آن کشور همکاری کرد که سرانجام به شرکت ایتالیا در جنگ جهانی دوم منجر شد . عقاید موسولینی (فاشیسم) بر این اندیشه‌ها استوار بود :جنگ گرایی در راستای اقتدار دولت فاشیست، مخالفت ایدئولوژیکی با مارکسیسم، سوسیالیسم و لیبرالیسم .

بر پایهٔ Payne، دولت فاشیستی چندین دورهٔ نسبتاً متفاوت را پیمود:

از ۱۹۲۳ تا ۱۹۲۵: در ظاهر ادامهٔ نظام پارلمانی بود اما در عمل وارد کردن قانون‌هایی که منجر به دیکتاتوری می‌شود.
از ۱۹۲۵ تا ۱۹۲۹: ساخت حکومت دیکتاتوری فاشیستی به صورت کامل
از ۱۹۲۹ تا ۱۹۳۴: فعالیت‌های کمتر
از ۱۹۳۵ تا ۱۹۴۰: سیاست خارجی خشن، شامل یورش به اتیوپی، دشمنی با جامعه ملل که منجر به تحریم و روی آوردن به خودبسندگی اقتصادی شد؛ یورش به آلبانی و امضای اتحاد فولاد.
از ۱۹۴۰ تا ۱۹۴۳: جنگ جهانی دوم که منجر به شکست نظامی ارتش ایتالیا شد.
از ۱۹۴۳ تا ۱۹۴۵: تشکیل جمهوری اجتماعی ایتالیا زیر نظر آلمان.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات