كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
اگزیستانسیالیسم

اگزیستانسیالیسم

تالیف: حسین کیانی
ناشر: مولف
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 130
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1337 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

جلد دوم مکاتب فلسفی

اگزیستانسیالیسم معمولاً با کافه‌های ساحل چپ رود سن در پاریس و «خانواده» فیلسوفانی چون ژان‌پل سارتر و سیمون دوبوار که در سال‌های پس از آزادی پاریس در پایان جنگ جهانی دوم در آنجا گرد هم جمع می‌شدند پیوند خورده است.

می‌توان روشنفکران پیشگام و عجیب و غریبی را تصور کرد که مدام سیگار می‌کشند و به موسیقی جاز گوش می‌دهند و با شور و حرارت دربارۀ نتایج آزادی هنری و سیاسی نوبنیاد خود بحث می‌کنند، و عشق و شور، خلاقیت، اضطراب و دلهره ناشی از خودکاوی و آزادی، و به‌ویژه آزادی، در میانشان موج می‌زند.

اگرچه این تصویر را رسانه‌های آن روز شکل داده‌اند و بدون تردید بر روح آن زمانه چیره شده، اما به خوبی نشانگر اهمیت فلسفی تفکر اگزیستانسیالیستی است و آن را همچون پدیده‌ای فرهنگی معرفی می‌کند که متعلق به دورۀ خاص تاریخی است.

این شاید هزینه‌ای است که نحوه‌ای از تفکر، که به جای بحث به شیوه‌ای انتزاعی و بی‌زمان، سخت به عملی کردن فلسفه به نحو انضمامی و ملموس دل بسته بود، باید می‌پرداخت.

اشتیاق اگزیستانسیالسیت‌ها برای معاصر بودن، تعهد سیاسی و اجتماعی‌شان را شعله‌ور ساخت. اما این موضوع، آنها را با مسائل روزگارشان نیز پیوند داد و موجب شد نسل‌های بعدی، اعتبار حرف‌های آنان را مربوط به گذشته بدانند.

کتاب مصوّر حاضر، دهمین دفتر از مجموعه «دانش نامه» است. این مجموعه، موضوعاتی گوناگون را در حوزه علوم تجربی، فلسفه، تاریخ، هنر، سیاست، علوم اجتماعی، روان شناسی و حوزه های عمومی دیگر شامل می شود.

موضوع این اثر، بحث پیرامون اگزیستانسیالیسم و سعی در اصلاح تفکرات غلط درباره این نوع از فلسفه است. هدف نویسنده، بررسی اگزیستانسیالیسم در مقام جنبشی فلسفی با اشاره ضمنی به مفاهیم هنری است. بیان ساده و روان و رعایت اختصار، از ویژگی های شاخص این مجموعه است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

اگزیستانسیالیسم

  • ناشر: مولف
  • کد کتاب: 111118 - 209/5
  • موجودی: در انبار
  • 250,000ریال

برچسب ها: حسین کیانی, اگزیستانسیالیسم, فلسفه غرب, مکاتب فلسفی, اصالت وجود, کتاب اگزیستانسیالیسم