منو
سبد خرید

اکتشافات عصر داروین

اکتشافات عصر داروین
درحال حاضر موجود نمی باشد
اکتشافات عصر داروین
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 124258 - 107/5
  • وزن: 0.80kg
  • UPC: 75
0 ریال

اکتشافات عصر داروین

نویسنده: لورن آیزلی
مترجم: محمود بهزاد
ناشر : مترجم

زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 352
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1349 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : نو


مروری بر کتاب

نظریه تکامل و مردی که به کشف آن توفیق یافت

یکی از کسانی که گذشته از خدمت به دانش در اساس تفکر آدمی انقلابی را بوجود آورده ، چارلز داروین دانشمند طبیعی دان انگلیسی است.داروین به صورت مجاب کننده ای نشان داد که موجودات زنده از اصل ساده ابتدائی تحول یافته و به صورت متنوع و گوناگونی که امروزه میبینیم درامده اند.اما پیش از او لامارک دانشمند معروف فرنسوی نیز این اصل را بیان کرده بود.اختلاف این دو در بیان شیوه ی تحول موجودات بود.

لامارک معتقد بود که محیط در موجودات زنده تغییراتی بوجود اورده است. این تغییرات که در اثر محیط بوجود آمده نسل به نسل منتقل شده اند. اینست که میبینیم در هر محیط خاص موجوداتی زندگی می کنند که با آن محیط سازگاری کامل دارند. اشکال مهم نظریه لامارک این است که برای پذیرفتن آن ناچاریم بپذیریم تغییرات مکتسب به ارث منتقل میشنود ولی علم امروز نمیتواند این نظر را بپذیرد.
زیرا تغییرات مکتسب در زنها بی تاثیرند.

اما به نظر داروین تحول موجودات زنده راه دیگری در پیش گرفته بود. در میان فرزندان هر نسل موجود زنده ، خودبخود تغییرات و تفاوتهایی پیدا می شد. از میان صفات مختلفی که فرزندان یک پدر و مادر داشتند ، بعضی با محیط سازگارتر از بعضی دیگر بودند و بعضی اصلا با محیط مناسب نبوده اند.

آن عده که دارای صفات سازگار با محیط بودند ، بجا ماندند و دیگران نابود شدند. و بدین ترتیب نسلی بجا ماند و فرزند اورد که صفات سازگار با محیط داشت. نکته مهم اینست که آن صفات را محیط در آنها بوجود نیاورده بود ، بلکه در سرشت آنان بود و چون در سرشت آنان بود به ارث به فرزندانشان منتقل شد. به این ترتیب نسلی در محیطی بجا ماند که با محیط سازگارتر بود.مثل اینکه بین فرزندان یک پدر و مادر با محیط پیوسته کشمکشی برای بقا برقرار است و از این کشمکش ان عده پیروز میشنود و بجا می مانند که با مناسبتر و سازگارترند.

پس مطابق نظر داروین بر خلاف نظر لامارک لزومی ندارد بپذیریم که صفات مکتسب به ارث منتقل می شنود.نویسنده در این کتاب نشان داده است ، چگونه زمینه ی فکری برای ظهور و پذیرش نظریه تکامل (فرگشت) بوجود آمد و ظهور چه دانشمندان و نظریاتی قبل از داروین باعث شد که او مکانیسم تکامل جانداران را شناسایی کند. و همچنین از اشکالاتی که داروین پس از بیان نظر خود با ان مواجه شد ، بتفصیل بحث می کند.به طور کلی اکتشافات قرن 18 و 19 را در این مورد بررسی میکند.

فهرست

عصر اکتشافات
دریانوردان اقیانوس زمان
نقشه دزدان دریایی
نظریه خلقت های متوالی و تئوری تکامل
تکاملیون کوچک
سفر کشتی بیگل
تهیه کتاب اصل انواع
کشیشی که کلید تکامل را در دست داشت
داروین و علمای علم فیزیک
پیدایش نخستین حلقه مفقوده
والس و مغز
و ...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات