كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
اولین و آخرین لایحه آقای خسرو روزبه

اولین و آخرین لایحه آقای خسرو روزبه

ناشر: دنیا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 70
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1327 - دوره چاپ: 1 

کمیاب یا دست دوم - کیفیت : عالی 

 
مروری بر کتاب  

مصور - نشریه شماره 4 بنگاه مطبوعاتی دنیا ارگان حزب توده ایران

۱۵ تیرماه ۱۳۳۶ مخفیگاه «خسرو روزبه» سرگرد کمونیست ارتش که مدتها فراری بود در خیابان سیروس کشف و به محاصره ماموران درآمد. خود وی هنگام فرار از این محل از طریق تیر برق بر زمین افتاد، مجروح گردید، دستگیر و بعدا اعدام شد. مردم او را به دلیل برخورد و گریزهای شگفت آنگیزش با ماموران، «اعجوبه زمان» می خواندند. سابقه درگیری و فرار های خسرو روزبه از سال ۱۳۲۴ آغاز شده بود. یکی از موارد فرار او ۱۷ اردیبهشت سال ۱۳۲۶ از زندان دژبان مرکز (تهران) بود که در باره این فرار افسانه سرایی فراوان شده بود. خسرو ، سروان توپخانه بود که در دانشکده فنی دانشگاه تهران هم به تحصیل پرداخت و در همه جا و همه وقت یک لحظه از فعالیت و تبلیغ برای سوسیالیسم باز نمی ایستاد. کتاب او در باره توپ و خمپاره نشان داد که وی یک نابغه نظامی و دارای هوش ریاضی است.

با این که خبرنگاران در بیمارستان زندان و نیز در جریان محاکمه و در مراسم اعدام، اظهارات او را شنیده بودند اجازه انتشار این اظهارات داده نشد که در مراسم اعدام گفته بود تنها تاسف او این است که زنده نماند تا شاهد زندگی کردن خلق ستمدیده ایران در یک جامعه برابر و سوسیالیستی شود و برای تحقق آن جانفشانی بیشتری کند. وی در همینجا، سرانجام شاه را پیش بینی کرده بود. خسرو این بار هم مانند گذشته از آرزوهای دور و درازش برای سعادت و رفاه خلق سخن گفته بود و از جان گذشتن و مرگ در راه مبارزه با ستم و ظلم و نابرابری ها و استثمار و استعمار را کمال مطلوب خود و وسیله ارضای باطن اعلام داشته بود و ....

خسرو روزبه ظاهر جذاب و کاریزماتیکی داشت و به خاطر شمایل و برخی فعالیت ها، علاقه مندانش او را لنین ایران خوانده اند. او میان دوستانش شخصیتی چندگانه داشت؛ فردی او را به لو دادن هم حزبی ها متهم می کند، دیگری در رثایش شعر می سراید و دیگری در کلاس های تئوریک کشور چین برای «نوسازی جهان ذهنی» خسرو را به عنوان شخصیت نمونه و راهنمای خود برگزیده است. با این پراکندگی ها ناگزیر هستیم که سه چهره او را به تفکیک مورد بررسی قرار دهیم.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

اولین و آخرین لایحه آقای خسرو روزبه

  • ناشر: دنیا
  • کد کتاب: 45299 - 43/2
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: خسرو روزبه, حزب توده, ارتش ایران, تاریخ سیاسی ایران, پهلوی, جنبش چپ ایران