كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
اوستا ؛ دانشنامه ی ایران باستان

اوستا ؛ دانشنامه ی ایران باستان

نویسنده: احمد نوری
ناشر: آرتامیس - پژواک فرزان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 776
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1396 - دوره چاپ: 1 


مروری بر کتاب 

کتاب «اوستا دانشنامه‌ی ایران باستان» کامل‌ترین متن اوستا در یک جلد است که تا کنون به چاپ رسیده است و دارای ویرایشی ادبی و نوشتاری در خور فهم، ساده و روان است. وی آرمان چاپ این تازه‌ترین برگردان اوستا را بهره‌مندی همگان از این یادمان کهن دینی و فرهنگی عنوان کرد.

احمد نوری، نویسنده کتاب «اوستا دانشنامه‌ی ایران باستان» از آشنایی با موبد رستم شهزادی در سن نوجوانی و پذیرفته شدن از سوی وی به شاگردی، آموختن و آشنایی با فرهنگ ایران باستان سخن گفت. با آموزش‌ها و تشویق استاد موبد رستم شهزادی پژوهش‌های خود را در زمینه‌ ایران باستان آغاز کردم و گفتارها، مقاله‌ها و کتاب‌هایی در این زمینه به‌ویژه شناخت بخش‌هایی از اوستا به نگارش درآوردم و این پژوهش‌ها همچنان ادامه دارد.با توجه به مجموعه پژوهش‌ها، گزارش‌ها، گفتارها و کتاب‌های چاپ شده از من پیرامون متون اوستایی، به پیشنهاد همسرم ویدا دهقانیان به گردآوری کامل اوستا روی آوردم. پس از چهار سال تلاش در این زمینه، کتاب «اوستا دانشنامه‌ی ایران باستان» که دربردارنده‌ی متون کامل اوستایی است و به زبان روان و گویا ترجمه و بازنویسی شده است هم‌اکنون در دسترس دوست‌داران فرهنگ و ادب ایران زمین قرار گرفته است.

مجموعه سرودهای اشوزرتشت اسپنتمان به نام «گات‌ها» در درون و در دل اوستا جای دارد و به باور زرتشتیان به راستی اوستا این مجموعه سرودها را در درازای تاریخ نگاه‌داشته است تا جایی‌که امروز به دست ما رسیده است. گذشته از این اوستا یکی از کهن‌ترین نوشته‌های ایران باستان و نماد فرهنگ ایرانی است. شماری از زرتشتیان بر این باور هستند که ما تنها باید به گات‌ها بازگردیم اما به باور من اوستا برآیند اندیشه‌ها و تجربه‌های چندهزارساله‌ی نیاکان ما است که در دل این کتاب برای ما به یادگار مانده است. اوستا نمایان‌گر راهی است که زرتشت به ما نشان داده است. پیامبری که خود را نخستین آموزگار و نه واپسین پیامبر خواند و آرزو داشت سوشیانت‌هایی (ناجیانی) در درازای زمان برآیند و پس از او این راه را ادامه دهند.اوستا هویت و چکیده‌ی ‌فرهنگ چندهزار ساله‌ ایرانیان است و پرداختن به این هویت و زنده کردن آن از نیازهای امروز جامعه ایرانی است. ما باید با تکیه بر آگاهی این دانشنامه‌ی نیاکانی خود را نگاه داشته، بشناسیم و درک کنیم و در دسترس آیندگان قرار دهیم.

اَوِستا نام فراگیر مجموعهٔ کهن‌ترین نوشتار و سروده‌های ایرانیان است، که همانا دانشنامهٔ ایرانیان بوده و در روزگار باستان بیست و یک نسک (کتاب) داشته و هم‌اکنون دارای پنج بخش است. بخش‌های اوستا بر این پایه‌اند: یَسنه که سخنان زرتشت، شناخته شده با نام گاهان در آن گنجانده شده، یشت‌ها (سرودهای نیایشی)، وندیداد، ویسپرد و خرده‌اوستا.
گذشته از این پنج کتاب و کتابچه، پاره‌هایی از نوشته‌ای بنام «هیربدستان و نیرنگستان» و… موجود است که درباره برگزاری مراسم مذهبی است.
اوستا مجموعه ای از سروده های آسمانی اشوزرتشت، نمازها، سروده های حماسی، مراسم و آدابی دینی است. اما تنها آن قسمت از اوستا که به گاتها مشهور است، پیام آسمانی و از سروده های اشو زردشت است...

 گاتهای زرتشت از نظر نگارش ، کهن‌ترین بخش اوستا به حساب می آید. امّا از نظر مضمون از بعضی یشتهای کهن مثل تیر یشت، فروردین یشت، مهر یشت، آبان یشت و اشی یشت، جدیدتر است. مضامین آن یشت‌ها مربوط به عصر پیش از زرتشت و عموماً در ستایش مظاهر طبیعت هستند. تیر یشت در ستایش تیشتر، فروردین یشت در ستایش فروهرها و همین‌طور آبان یشت و اشی یشت در ستایش ایزدبانو آناهید و اشی می‌باشند. نکته‌هایی هم که در یشتهای کهن اوستا وجود دارد، یکی از زیباترین آثار ادبی ایرانیان محسوب می شود

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

اوستا ؛ دانشنامه ی ایران باستان

  • ناشر: آرتامیس
  • کد کتاب: 47136
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال
  • 5 یا بیشتر 750,000ریال

برچسب ها: احمد نوری, ادیان ایرانی, زرتشت, اوستا, تاریخ تمدن ایران, ادیان ایرانی, زردشت, تاریخ ادیان ایران, کتاب اوستا ؛ دانشنامه ی ایران باستان