کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
اوستا ؛ برگردان هفت هات از گاتاها

اوستا ؛ برگردان هفت هات از گاتاها

نویسنده: آبتین ساسانفر
ناشر: علم
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 536
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1386 - دوره چاپ: 1 


مروری بر کتاب 

سرود های زرتشت ؛ با متن اوستایی و گزارش های زبان شناسی

کتاب، به مناسبت فرارسیدن سه هزاروهفتصد وپنجاهمین سال پیام آوری اشوزرتشت مهر اسپنتمان، برگردانی نفیس ازگاتاها به دنیای نشر کتاب گام نهاده است که در بسیاری ازگزینه ها مورد نیاز پژوهندگان وشیفتگان آیین راستی گستر پیام آورآریایی، زرتشت است.

گاتاها؛ سرودهای زرتشت، برگردان هفده هات همراه با متن اوستایی و گزارش‌ دستوری تمام واژگان اوستایی، نام این نوشته ارزشمند است که با پژوهش دکتر آبتین ساسانفر به نگارش در آمده است.

ساسانفر که استاد پیشین دانشگاه ملی بوده است با نگرش به متن درست شده گلدنرهمراه با قلمی شیوا و نثری روان، ضمن نوشتن بازنویسی سرودهای اشوزرتشت با متن دین دبیره و آوانویسی پارسی، برداشتِ خود را از هر سرود نیز آورده تا به زیبایی و ماندگاری این اثر افزوده باشد.درک درست این پژوهشگر از سرودهای اشوزرتشت و آشنایی با فرهنگ و فلسفه‌ی وی سبب شده تا این کتاب و برگران گاتاها از ارزش و اهمییت ویژه‌ای برخوردار شود.

اصول فلسفی و آیین گاتها اگر بدون پیش قضاوت مُغرضانه و منفی بررسی شود، هیچ انسان با انصاف و خردمندی نمی تواند با آن مخالفت کند چون چیزی جز راهنمایی به سوی صلح، سازندگی و خوشبختی در آن دیده نمی‌شود.... درآغازاین کتاب، گزارشی خواندنی ازپیشینه پژوهش های اوستایی توسط پژوهشگران اروپایی به چاپ رسیده است که گویای بسیاری از رویدادهای شنیدنی، نانوشته و ناخوانده است.

اَوِستا کهن ترین نوشته ی حضرت زرتشت، پیامبر ایرانیان است. زمان نگارش این کتاب بزرگ اگرچه به درستی روشن نیست ولی دست کم تا ده سده ی پیش از مسیح می رسد یعنی بیش از ۳ هزار سال پیش. آنچه امروز در دسترس ماست و نام اَوِستا بر آن می‌گذاریم همه‌ی آن کتابی نیست که در دوران‌های کهن در دست نیاکان ما بوده، بلکه بخش بزرگی از این نوشته ی سترگ در کشمکش های گوناگون از دست رفته و پایمال درنده‌خویی و بی دانشی اهریمن صفتان گردیده است.

در سنت و نوشته‌های دینی زرتشتیان آمده است که «اَوِستا» را به خط زرین بر روی ده هزار پوست گاو دباغی شده نوشته‌اند و در دژنبشت(دبیرخانه یا کتابخانه‌ی شاهنشانی) نهاده بودند. اَوِستای روزگار ساسانیان۳۴۵۷۰۰ واژه و زند (گزارش پهلوی) آن ۲۰۹۴۲۰۰ واژه برآورده شده و امروز از متن اَوِستا هشتاد و سه هزار واژه به جا مانده است. اَوِستا در اصل ۲۱ نسک (کتاب) داشته برابر با ۲۱ واژه نیایش «یَتا اَهو و تَیریو...» که از نیایش های مهم آیین مزداپرستی است. در روزگار ساسانیان نیز اَوِستای بازمانده را بار دیگر به همان شیوه ی کهن به بیست و یک نسک (کتاب) بخش کردند و نام ها و شرح این نسک‌ها در کتاب پهلوی (دینکرد) و کتاب های دیگر آمده است.

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

اوستا ؛ برگردان هفت هات از گاتاها

  • ناشر: علم
  • کد کتاب: 108205 - 33/5
  • موجودی: در انبار
  • 1,150,000ریال
  • 950,000ریال

برچسب ها: آشو زرتشت, آبتین ساسانفر, زرتشت, ادیان ایرانی, اوستا, وندیداد, زرتشتیت, اوستا, کتاب اوستا ؛ برگردان هفت هات از گاتاها