كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
اورنگ ؛ مجموعه مقالات درباره مبانی نظری هنر

اورنگ 

نویسنده: حسن بلخاری قهی
ناشر: سوره مهر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 292
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مجموعه مقالات درباره مبانی نظری هنر

طبیعت در معنای اول یک فرآورده و در معنای دوم و سوم یک کیفیت درونی است که جوهرِ واحد و ذاتی انسان و جهان را تشکیل می‌دهد. از دیدگاه فلاسفه، این ثنویتِ مفهومی طبیعت‌، که مرز میان انسان و طبیعت را از میان برداشته و هر دو را در یک قاموس قرار می‌دهد، به نحوی بیانگر اصل تناظر است که جهان را انسان و انسان را جهان می‌پندارد و به تعبیر لاهیجی در شرح گلشن راز «الانسان کَوْن الصغیر و الکَوْن انسان الکبیر» تناظری که، از دیدگاه ما، بین انسان و طبیعت وجود دارد و در فرهنگ هندیان بین برهمن؛ آتمن.

اما در قرآن‌، طبیعت به چه معناست؟ راغب اصفهانی، در کتاب المفردات، طبع را به عنوان ریشه‌ی طبیعت چنین تعریف می‌کند: «الطبع ان تصور الشی بصوره ما کطبع السکه و طبع الدراهم و هو اعم من الختم و اخص من النقش.» راغب معتقد است طبیعت یا همان «طبع» شیئی را به صورتی یا شکلی درآوردن است و اگر به سجیه و خُلق انسان نیز در قرآن طبیعت گفته می‌شود، از این روست که آن نیز نقش بستن صورت و شکلی است در نفس انسانْ؛ خواه از حیث عادت، خواه از حیث خلقت. بنابراین، اصل طبع در قرآن صورت‌بخشی و شکل دادن است و این اتفاقاً همان مفهومی است که طبیعت را به هنر بسیار نزدیک می‌کند. زیرا هنر نیز نوعی ایجاد و تولید نقش است و به یک عبارت اظهار.

این کتاب نوزده مقاله درباره هنر، اندیشه و عرفان است که در نشریات علمی - پژوهشی کشور، گردهمایی های ملی و بین المللی، دانشنامه های فرهنگی و در مصاحبه با نشریات کشور ارائه گردیده است. این مجموعه، بنا به موضوعات طرح شده در آن، به سه بخش تقسیم شده است.

بخش اول، با نُه مقاله، مباحث بنیادین را که در فلسفه هنر اسلامی مطرح است را طرح می کند، از ضرورت تکوین فلسفه هنر اسلامی گرفته تا اندیشه های بزرگ ترین فیلسوف شرق درباره خیال و تخیل و نیز نسبتی که میان تصویر و کلمه در تمدن اسلامی وجود دارد. دیگر مقالات این بخش نیز به نحوی، حاوی مباحث پایه در هنر اسلامی است در دومین بخش، با چهار مقاله به هنر و موضوعات مهمی چون هویت، جهانی شدن و نیز زن (که خود بحثی بنیادین در نسبت میان جنسیت و هنر است) توجه شده و همچنین ارتباط میان مسیحیت، نیچه و برگمان، به عنوان یکی از کارگردان های تأثیرگذار سینما در قرن بیستم نقد و بررسی شده است.

در آخرین بخش این مجموعه، محوریت مباحث با عرفان و حکمت است. نسبت میان مفاهیم عرفانی، چون «بی عملی» در عرفان تائویی با مقاماتی چون توکل و رضا در عرفان و حکمت اسلامی و در کنار مقاله ای که در آن درباره مفهوم حکمت در شاهنامه فردوسی بحث و بررسی شده است. گزیده متن هنر، حکمت و اندیشه در تاریخ فرهنگ و هنر ایرانی چنان در هم تنیده و مأنوس اند که نمی توان هنر را بدون حکمت و اندیشه را فارغ از هنر، ادراک و تحلیل نمود. این مجموعه در گستره حکمت، اندیشه و بنیان های نظری هنر سعی نموده بخشی از این انس و ارتباط را در تمدن ایرانی یا اسلامی شرح دهد.

فهرست

1: مبانی هنر اسلامی
شیخ ‌احمد و شیخ اکبر: تأملی در نظریه‌ی وحدت شهود شیخ ‌احمد سرهندی (مجدد الف ثانی) و نقد او بر وحدت وجود ابن‌عربی
بررسی تطبیقی آرای ابن‌سینا و ساموئل کالریج درباره‌ی تمایز میان خیال و تخیل
تأویل و تطبیق مستندات روایی و تاریخی معراج در «معراج حضرت رسول»، اثر سلطان‌محمد
نسبت کلمه و تصویر در تمدن اسلامی
مفهوم و ماهیت «کلمه» در قرآن و تعالیم پیامبر (ص) و تأثیر آن بر هنر و ادب اسلامی
مبانی معنوی آموزش هنر (صناعت) در رسائل اخوان‌الصفا
معنا و مفهوم نقد در آثار قدما (ایرانی ‌اسلامی)
نمایشگاه نقاشی جهان اسلام: مناقشه در هویت و وحدت مفهومی نقاشیِ معاصر جهان اسلام
چیستی و ماهیت «کاربرد» در هنرهای سنتی، با تأمل در آرای آناندا کوماراسوآمی
2: هنر و نظر
زن و هنر
هنر و جهانی شدن
مسیحیت، نیچه و برگمان
هنر و هویت
3: حکمت، نظر و عرفان
طبیعت در قرآن‌، حکمت و هنر اسلامی
نظریه‌ی میان‌فرهنگی در بوته‌ی نقد
مفهوم‌شناسی حکمت در شاهنامه‌ی حکیم ابوالقاسم فردوسی
تعریف و ضرورت گسترش مطالعات میان‌رشته‌ای در آموزش عالی کشور
شناخت وضع موجود
بررسی تطبیقی عرفان تائویی با عرفان اسلامی (قاعده wu-way با توکل و رضا)
هویت مفهومی و معنوی شهر اسلامی
نمایه اسامی خاص
نمایه مفاهیم

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

اورنگ ؛ مجموعه مقالات درباره مبانی نظری هنر

  • ناشر: سوره مهر
  • کد کتاب: 100987 - 209/1
  • موجودی: در انبار
  • 200,000ریال
  • 180,000ریال

برچسب ها: حسن بلخاری قهی, مقالات هنری, هنر اسلامی, جامعه شناسی هنر, فلسفه هنر, فلسفه اجتماعی, کتاب اورنگ ؛ مجموعه مقالات درباره مبانی نظری هنر