منو
سبد خرید

اوراق هویت

اوراق هویت
درحال حاضر موجود نمی باشد
اوراق هویت
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 147052 - 68/2
  • وزن: 0.30kg
0 ریال

اوراق هویت

نویسنده: ژان روسلو
مترجم: علی اصغر خبره زاده
ناشر: زمان نو 
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 148
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1362 - دوره چاپ : 2

کمیاب - کیفیت : درحد نو ؛ عطف کتاب سائیدگی مختصری دارد

 

مروری بر کتاب

ژان روسلو نویسنده فرانسوی در رمان اوراق هویت ظاهرا به جنگ جهانی دوم و اشغال فرانسه توسط ارتش آلمان می‌پردازد. اما با دقتی بیشتر متوجه می‌شویم که فضای شهر جنگ‌زده پاریس برای نویسنده فقط و فقط زمینه و صحنه‌ای را مهیا کرده است تا از طریق آن به انسان و بعد غریبی از او بپردازد: هویت انسان! در واقع جنگ دوم جهانی در کنار تمام لطمات و فجایعی که به بار آورد از نظر ژان روسلو به تعریف انسان نیز صدمات جدی‌ای وارد کرد. ماجرای مارکوف فرانسوی در شرایطی که کشورش توسط آلمان نازی اشغال شده فقط گوشه‌ای از این هویت‌ باختگی است که جنگ به دنبال دارد.

ژان روسلو از نویسندگان پس از جنگ فرانسه به شمار می‌رود و چنان‌که پیشتر نیز گفته شد، رمان اوراق هویت در پی ارایه چهره بی‌هویت انسان جنگ‌زده‌ای است که کشورش تحت اشغال است. ناامیدی و یاس از انسان، خصیصه اصلی اغلب نویسندگان پس از جنگ در اروپاست. تا به آنجا که در آثار بسیاری از این دوره شاهد به تصویر کشیدن چهره سرد و غمگین و مبهوت انسان اروپایی هستیم.

همین امر باعث شده تا رمان اوراق هویت به واسطه روایت اصلی‌اش بی‌شباهت به برخی آثار فرانتس کافکا مانند محاکمه نباشد. در واقع اوراق هویت شخصیت را در مخمصه‌ای قرار می‌دهد که چرایی به وجود آمدنش و چگونگی خلاصی از آن را به هیچ وجه درک نمی‌کند. شرایطی که جنگ به وجود آورده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات