كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
اورازان

اورازان

نویسنده: جلال آل احمد
ناشر: مازیار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 103
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1352 - دوره چاپ: 4

کمیاب - کیفیت : عالی ~ در حد نو


مروری بر کتاب 

مصور

اورازان ده کوهستانی از تمدن شهری دورافتاده‌ای است در منتهای شرقی کوهپایه‌های طالقان که نه‌تنها از دبستان و ژاندارمری و بهداری در آن خبری نیست، بلکه اغلب اهالی هنوز با سنگ چخماق و «قو» چپق‌های خودشان را آتش می‌کنند و برای روشن‌کردن اجاق‌ها و تنورها از چوب‌هایی که پنج‌شش برابر یک چوب کبریت بلندی دارد و سر آن آغشته به گوگرد است استفاده می‌کنند.

گرچه در عرف و سیاست و فرهنگ و مطبوعات معاصر مملکت ما یک ده در هیچ‌مورد به هیچ حسابی نمی‌آید، ولی به‌هرصورت هسته‌ی اصلی تشکیلات اجتماعی این سرزمین و زمینه‌ی اصلی قضاوت درباره‌ی تمدن آن همین دهات پراکنده است که نه کنجکاوی متتبعات را می‌انگیزد و نه حتی علاقه‌مندی خریداران رأی و سیاستمداران و صاحبان امر را. چرا… گاهی اتفاق افتاده‌است که مستشرقی یا لهجه‌شناسی به‌عنوان تحقیق در لهجه‌ی دورافتاده‌ای سری به دهات هم زده‌است و مجموعه‌ای نیز گرده آورده‌است، ولی غیراز آنچه مربوط به مورد علاقه‌ی اوست، نه از مردم این دهات و نه از آداب و رسومشان و نه از وضع معیشتشان چیزی در این‌گونه مجموعه‌ها نمی‌توان یافت.

یا اگر می‌توان یافت بسیار گذرا و سرسری است. تقصیر هم از کسی نیست. ناشناخته‌های این سرزمین آنقدر فراوان است که کمتر کسی حوصله می‌کند به چنین موضوع حقیری بپردازد و وقت عزیز خود را درباره یک‌ده ـ‌یک ده بی‌نام و نشان‌ـ که در هیچ نقشه‌ای نشانه‌ای از آن نیست وحتی در جغرافیاهای بزرگ و دقیق نیز بیش‌از دوسه سطر به آن اختصاص داده‌نمی‌شود، صرف کند.

نویسنده‌ی این مختصر نه لهجه‌شناس است و نه درین صفحات با مردم‌شناسی و قواعد آن، و یا با اقتصاد سروکاری دارد و نه قصد این را دارد که قضاوتی درباره‌ی امری بکند که مقدماتش درین جزوه آمده‌است؛ بلکه سعی کرده‌است با صرف دقتی که اندکی از حد متعارف بیشتر است، یک ده دورافتاده را با تمام مشخصات آن ببیند و از آنچه دیده‌است مجموعه‌ی مختصری فراهم بیاورد، حاوی تکاپوی زندگی روزمره‌ی مردم آن ده و نشان‌بدهد که موضوع هرچه خلاصه‌تر و حقیرتر باشد مجال دقت و تحقیق، گشاده‌تر خواهدبود.

...و این کتاب زندگی نامه جلال آل احمد از زبان خودش...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

اورازان

  • ناشر: مازیار
  • کد کتاب: 116337 - 112/3
  • موجودی: در انبار
  • 150,000ریال

برچسب ها: جلال آل احمد, طالقان, جغرافیای تاریخی ایران, سفرنامه, تاریخ اجتماعی ایران, مقالات ادبی, کتاب های نایاب, کتاب اورازان