منو
سبد خرید

انگیزه آفرینندگی در سیر تاریخی هنرها

انگیزه آفرینندگی در سیر تاریخی هنرها
انگیزه آفرینندگی در سیر تاریخی هنرها
  • موجودی: موجود
  • مدل: 148361 - 64/0
  • وزن: 3.00kg
2,800,000 ریال

انگیزه آفرینندگی در سیر تاریخی هنرها

نویسنده: دنیس اسپور
مترجم : 
امیرجلال الدین اعلم

ناشر: نیلوفر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 656
اندازه کتاب: رحلی گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1383 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مصور - تعدادی رنگی

این کتاب دیدی فراگیر به همه هنرهای دیداری، موسیقی، تئاتر، رقص، فیلم و معماری در تمدن باختر زمین دارد. کتاب دارای تصاویر رنگی و سیاه و سفید فراوانی است. یک برگ نقشه راهنمای آثار هنری از زمان دیرینه سنگی تا عصر حاضر ضمیمه کتاب است.

چنان می نمود که در پسینگاه قرون وسطا بشر آن گونه احیای روحی و فکری را تجربه می کرد که تاثیری ژرف در جان آفرینشگرانه داشت. راز ایمان که به وجه کامل در وجود کلیسای جامع گوتیک بیان می شد، در راز فضا تجسم می یافت. سرشت سنگ دیگر گشت و به سیمای توری کاری اثیری درآمد که فضای بازی را سرشار از نور رنگین تابیده از شیشه نگاره ها جلوه گر می کرد.

بدین سان، حالت حجیم تیره و بی پیرایه و دژوار سبک رمانسک دگردیس گردید، و همچنان که تاکید از خشم توان فرسای خدا به شیرینی و رحمت رهاننده مهربان [یعنی عیسای مسیح] و مریم عذرا در می گذشت، به همان گونه جان آدمی گوییا شکفتن آغازید. در این میان بالش پر شور شهرکها و شهرها بر گامهای زندگی شتاب بخشید و کانون ثروت و قدرت را از روستای فئودال دور گرداند، و دانشگاههای نو جای دیرها را به منزله مراکز دانش گرفتند.

نام انگیزه‌ی آفرینندگی را نویسنده از آن رو بر این کتاب گذاشته که امیدوار است شرحش از فرا گردد پر تکاپوی هنر به خواننده بگوید که آفرینشگری هنری هر آینه بخشی گوهرین از انسان بودن است، و از همان روزگاران پیش تاریخی همواره جایگاهی گرامی و ارجمند در جان آدمی داشته است.

برتریِ کتاب حاضر بر بسیاری از همتاهایش در آن است که افزون بر نگارگری و پیکره سازی و معماری، چهار عرصه‌ی هنرهایِ نمایشی، موسیقی، سینما، و رقص را زمینه‌ی پژوهش خود می‌نهد. حسن دیگرِ کتاب این است که نویسنده پیش از درآمدن به حیطه‌ی خاص هنرهای یک روزگار یا یک سرزمین، سخنی عام می‌آورد درباره‌ی اوضاع اجتماعی، حال و هوایِ روحی و ذوقی، اندیشه‌های هنر شناختی، و جلوه‌های ادبی و فلسفی آن روزگار و آن سرزمین.

این کتاب در سیزده فصل به بررسی سیر تاریخی رخدادهای عام، ادبیات و فلسفه، هنرهای دیداری، تئاتر و رقص، موسیقی، نگارگری، پیکره سازی و معماری می پردازد؛ نویسنده پیش از پرداختن به هنرهای هر دوران و هر سرزمین ابتدا پیش درآمدی از شرایط فرهنگی، اجتماعی، فلسفی، فکری و حال و هوای حاکم بر جامعه و مردم در اختیار می گذارد سپس به بحث در زمینه هنر می پردازد و در انتهای هر فصل مخاطب خود را به پرسش گری و اندیشیدن در زمینه های هنری دعوت می کند.

فهرست

پیش از تاریخ
بین‌النهرین
مصر باستان
یونانیان
رومیان
بیزانس
آغاز قرون وسطا
پسینگاه قرون وسطا
رنسانس آغازین و رنسانس مترقی
رنسانس پسین و عصر باروک
نهضت روشن‌اندیشی
عصر صنعت
سده‌ی بیستم

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات