کتاب انگلیسیان در ایران  فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای ایران انتشارات دنیا

انگلیسیان در ایران

نویسنده: دنیس رایت
مترجم: غلامحسین صدری افشار
ناشر: دنیا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 200
اندازه کتاب: وزیری  - سال انتشار: 1357 - دوره چاپ : 1

کمیاب - کیفیت : عالی ~ درحد نو

مروری بر کتاب


درباره روابط ایران و انگلیس تا کنون چندین کتاب به زبان فارسی نوشته شده است... به هر حال، این شاید نخستین کتابی است که ماهیت این روابط را از زبان یک انگلیسی برای ما باز می گوید، و ما بدون این که همه حرف های او را بپذیریم، باید از آن ها آگاه شویم و درست و نادرستش را مورد رسیدگی و پژوهش قرار دهیم.

کتابی است از دنیس رایت، سفیر اسبق انگلستان در ایران (از سال ۱۹۶۳ تا ۱۹۷۱) که در آن به بررسی روند روابط دو کشور از اولین نماینده انگلستان در ایران (جفری دو لانگلی) در سال ۱۲۹۰ میلادی تا شخص نویسنده می‌پردازد.

این کتاب از نقطه نظر مداخلات دولت انگلستان در ایران به خصوص در دوران قاجار و پهلوی اهمیت زیادی دارد و به عنوان یک کتاب مرجع نزد محققین تاریخ معاصر ایران شناخته می‌شود.

همین نویسنده قبلا کتابی به عنوان انگلیسیها در میان ایرانیان تألیف کرده بود که بیشتر در شرح احوال انگلیسیانی بود که در قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم به عنوان دیپلمات و جهانگرد به ایران سفر کرده و در بسیاری موارد عاقد قراردادهایی بودند که در چارچوب سیاست استعماری بریتانیای کبیر به خاطر حفظ امپراتوری آن کشور در هندوستان بر ایران تحمیل می شد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

انگلیسیان در ایران

  • ناشر: دنیا
  • کد کتاب: 97069
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: دنیس رایت, غلامحسین صدری افشار, تاریخ سیاسی ایران, ایران و انگلیس, تاریخ قاجار, تاریخ سیاسی ایران, ایران و انگلستان, تاریخ سیاسی قاجار, قاجار, کتاب انگلیسیان در ایران