كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
انقلاب کبیر فرانسه

انقلاب کبیر فرانسه

نویسنده: عبدالرحیم رادگان
ناشر: علمی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 202
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1350 - دوره چاپ: 2

کمیاب - کیفیت : عالی ~ درحد نو

 

مروری بر کتاب

انقلاب فرانسه (۱۷۹۹-۱۷۸۹) دوره‌اي از دگرگوني‌هاي اجتماعي سياسي در تاريخ سياسي فرانسه و اروپا بود. اين انقلاب، يكي از چند انقلاب مادر در طول تاريخ جهان است كه پس از فراز و نشيب‌هاي بسيار، منجر به تغيير نظام سلطنتي به جمهوري لائيك در فرانسه و ايجاد پيامدهاي عميقي در كل اروپا شد. پس از انقلاب در ساختار حكومتي فرانسه، كه پيش از آن سلطنتي با امتيازات فئودالي براي طبقه اشراف و روحانيون كاتوليك بود، تغييرات بنيادي در شكل‌هاي مبتني بر اصول جدايي دين از سياست، روشن‌گري، ملي‌گرايي -دموكراسي و حقوق شهروندي پديد آمد.

با اين حال اين تغييرات با آشفتگي‌هاي خشونت‌آميزي شامل اعدام‎ها و سركوبي‌ها در طي دوران حكمراني وحشت و جنگ‌هاي انقلابي فرانسه همراه بود. وقايع بعدي كه مي‌شود آن‌ها را به انقلاب فرانسه ربط داد شامل: جنگ‌هاي ناپلئوني و بازگرداندن رژيم سلطنتي و دو انقلاب ديگر كه فرانسه امروزي را شكل داد است. برخي معتقدند اولين جرقه انقلاب، يورش به باستيل بود و در آن زمان نيز مردم هنوز به براندازي سلطنت فكر نمي‌كردند و برخي آغاز آن را ماه مه ۱۷۸۹ (ميلادي) مي‌دانند. پايان آن را ۱۷۹۵ يا ۱۷۹۹ مي‌دانند و برخي سال ۱۸۰۴ كه ناپلئون اعلام امپراطوري نمودو گاهي تمام دوره ناپلئون را تا ۱۸۱۵ نيز در جزء انقلاب فرانسه مي‌آورند ولي اغلب آغاز عصر ناپلئون را پايان دوره انقلاب مي‌ شمارند.

توكويل، از انديشمندان هم‌عصر انقلاب، معتقد است كه با وجود آن همه تلاش براي وقوع انقلاب، نتيجه كار دموكراسي نبود. شايد به همين دليل است كه وي برخلاف بسياري، سال ۱۷۸۹ (شروع انقلاب) را سال پايان انقلاب مي‌داند. با اين حال به نظر بسياري، انقلاب با سقوط زندان باستيل در سال ۱۷۸۹ آغاز شد. شاه، لويي شانزدهم، در سال ۱۷۹۳ اعدام شد و سرانجام، در سال ۱۷۹۹ هنگامي كه ناپلئون بناپارت به قدرت رسيد، انقلاب پايان پذيرفت.

انقلاب فرانسه ساختارهای کهن فرهنگی ، سازمانی و اجتماعی را در فرانسه و آن سوتر از آن زیرورو کرد. با این همه باید پرسید چرا پاره ای از دستاوردها نتوانستند خود را با بلندپروازی ها وفق دهند و در عین حال چرا انقلاب فرانسه تا این حد بحث برانگیز است؟

ویلیام دویل با کاوش در تصاویری آشنا از انقلاب فرانسه در آثاری از دیکنز ، تولستوی و اورزی ، می کوشد خواننده را به این درک برساند که هنوز با میراث انقلاب فرانسه زندگی می کنیم. دویل استاد تاریخ در دانشگاه بریستول و از اعضای آکادمی بریتانیاست. تلفیقی درخشان از روایت داستان وار و تحلیل ؛ این کتاب استادانه، بهترین متنی است که تا به حال به هر زبانی درباره ی انقلاب کبیرفرانسه نوشته شده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

انقلاب کبیر فرانسه

  • ناشر: علمی
  • کد کتاب: 113188 - 106/5
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: عبدالرحیم رادگان, انقلاب فرانسه, تاریخ فرانسه, تاریخ اروپا, انقلاب کبیر, کتاب های نایاب, کتاب انقلاب کبیر فرانسه