كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
اثرات انقلاب سفید در رشد اقتصادی ایران

اثرات انقلاب سفید در رشد اقتصادی ایران

نویسنده : محسن شاملو
ناشر: اطاق بازرگانی ایران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 258
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1347 - دوره چاپ: 1 

کمیاب - کیفیت : عالی
 

مروری بر کتاب 

از سالیان دور آرزو برآن داشتم تا به غور در آثار انقلابات اقتصادی و اجتماعی که البته اکثراً ریشه سیاسی دارند بپردازم. گذشته ایران و وضع فرهنگ و بهداشت و اقتصاد مردم با آنچه سالها بعد دیدم سخت مشغولم کرد. در زمان طفولیت پدر م از ایران عهد قاجار حرف می زد، مادرم از بی نظمی ها و تعدی ها سخن می گفت و دنیای افکارم بدانها که امروز برای فرزندان ما شاید در مقام افسانه آورده شوند بسته بود. ...

... «من یک هدف بیشتر ندارم و هرگز آن را پنهان نکردم و آن سازندگی ایرانی مترقی وتوانا بود که مردمش هم از مواهب و مزایای تمدن مادی برخوردار باشند و هم از اعتلای معنوی و اخلاقی و فرهنگی.در سال 1322، من هدفهای اصلی سیاست اقتصادی و اجتماعی کشورم را در 5 موضوع خلاصه کردم:
نان، مسکن، پوشاک، بهداشت و آموزش برای همگان؛ بر اساس پنج اصل فوق و به تناسب تدریجی جامعۀ ایرانی و نیازهایش، اندک اندک اصول و مبانی دیگری برای سیاست اقتصادی و اجتماعی کشور اعلام نمودم، که دستاورد آنها اصول انقلاب سفید ایران است که عبارتند از:

1- اصلاحات ارضی و الغای نظام ارباب و رعیتی؛ 
2- ملی کردن جنگها و مراتع؛ 
3- تبدیل کارخانه‌های دولتی به شرکتهای سهامی و فروش سهام آنها جهت تضمین اصلاحات ارضی؛ 
4- مشارکت کارگران در سود خالص کارخانه‌ها؛ 
5- تجدید نظر اساسی در قانون انتخاب به منظور اعطای حقوق کامل و برابر سیاسی به زنان؛ 
6- ایجاد سپاه دانش، به منظور سواد آموزی و اشاعۀ فرهنگ در روستاها». 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

اثرات انقلاب سفید در رشد اقتصادی ایران

  • کد کتاب: 105346 - 116/6
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: محسن شاملو, انقلاب سفید, رشد اقتصادی ایران, توسعه اقتصادی ایران, پهلوی, محمدرضا شاه, انقلاب شاه و مردم, تاریخ اقتصادی ایران, کتاب اثرات انقلاب سفید در رشد اقتصادی ایران