منو
سبد خرید

انقلاب در شعر شهریار

انقلاب در شعر شهریار
انقلاب در شعر شهریار
150,000 ریال
  • موجودی: موجود
  • مدل: 104182- 15/3
  • وزن: 0.10kg

انقلاب در شعر شهریار

نویسنده: محمد حسین شهریار
ناشر: اسلامی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 43
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1361 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : در حد نو

 

مروری بر کتاب

شعرهایی از شهریار در مورد انقلاب

سید محمدحسین بهجت تبریزی متخلص به شهریار، شاعر پارسی‌گوی آذری‌زبان، در سال ۱۲۸۵ هجری شمسی در روستای خشکناب در بخش قره‌چمن آذربایجان متولد شد. او تحصیلات خود را در مدرسه‌ی متحده و فیوضات و متوسطه‌ی تبریز و دارالفنون تهران گذراند و وارد دانشکده‌ی طب شد.

سرگذشت عشق آتشین و ناکام او که به ترک تحصیل وی از رشته‌ی پزشکی در سال آخر منجر شد، مسیر زندگی او را عوض کرد و تحولات درونی او را به اوج معنوی ویژه‌ای کشانید و به اشعارش شور و حالی دیگر بخشید. وی سرانجام پس از هشتاد و سه سال زندگی شاعرانه‌ی پربار در ۲۷ شهریور ماه ۱۳۶۷ هجری شمسی درگذشت و بنا به وصیت خود در مقبرة الشعرای تبریز به خاک سپرده شد.

استاد حکیم ما، شهریار سخن ، این شاعر خردمند، از جمله بزرگانی است که در عصر اختناق به شیوه ی منطقی و ستوده ، به دور از جنجال و هیاهو ، به بیان آرا و علایق و باورهای دینی خود پرداخته از موازین اخلاقی – اسلامی ، دفاع نموده آثاری ماندگار، به جای نهاده است:

لاله از خاک جوانان می دمد بر دشت و هامون
یا درفش سرخ بر سر، انقلاب گرفتند
خرم آن مردان که روزی خائنین در خون کشیدند
زان سپس،آن روز را،هر ساله عید خون گرفتند

در این نوشته ، در مجال محدود ، نبض تپنده ی پیکر شعر ونیز شور و اوج تخیل وهم چنین دل بستگی و تعهد اسلامی در منظومه های پر صلابت شاعر حکیم سید محمد حسین شهریار را با شاهدهایی چند به عرصه ی بررسی آورده «گنجینه ی تنیده و بافته از اندیشه و ذوق و زبان» استاد حکیم و غزل سرای بزرگ معاصر را به نظاره ی دوست داران شعر ماندگار ایران عزیز ،این سرزمین ادب و حکمت می کشیم،همچنین در روند بررسی ،نخل بر کشیده ی سخن استاد شهریار را که با شیرینی پیام قرانی از کودکی ، انسجام معنوی یافته و در دهه های آخر عمر استاد ،به بار نشسته است ،جلوه گرش می نماییم!

دمید فجر ،که خورشید باز می گردد
امید در دل نومید، باز می گردد
درفش فتح و ظفر ،با سپاهیان خداست
جهان به جبهه ی توحید باز، می گردد

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب