دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

انقلاب ایران

انقلاب ایران

نویسنده:  ادوارد براون
مترجم : احمد پژوه
به کوشش : عبدالکریم جربزه دار
ناشر: اساطیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 904
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1397 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مصور - انقلاب ايران از سال ۱۹۰۵ تا ۱۹۰۹

سال 1328 شمسی است و ایران، خسته و زخمی از تلاطم انقلاب‌ها و حوادثی است که هر کدام از آن‌ها بر پیکر او زخم‌هایی جانکاه نهاده است: انقلاب مشروطه، استبداد صغیر، استقرار مشروطه، حکومت متزلزل احمدشاه و نایب‌السلطنه‌ها، جنگ جهانی اول، شورش‌های ولایات، از هم گسیختگی شیرازهٔ امنیت، اقتصاد و معیشت مردم، گردنکشی و زیاده طلبی ایلات و عشایر، تغییر سلطنت، جنگ جهانی دوم و اشغال ایران از طرف متفقین، برکناری رضاشاه از قدرت و جانشینی محمدرضا شاه، همه و همه ایران و مردم آن را رنجور و ناسور کرده است و درین سال‌های آرامش بعد از طوفان‌ها، که مردم نگاهی حسرت‌بار به گذشته، و آرامش و نظام استبدادی دارند و نگاهی حسرت‌بارتر به آیندهٔ نه چندان امیدوارکننده به دلایل گوناگون که مهم‌ترین آن‌ها انحراف انقلاب مشروطه از خواست اصلی آن که عدالتخانه و حکومت قانون بود، هر از گاهی که تنی چند دور هم جمع می‌شدند، نقل مجلسشان اوضاع دیروز و امروز و فردای این مملکت بود.

میرزا احمدخان مبشر می‌گوید: در یکی از همین نشست‌ها «در میان دوستان، قصهٔ پر غصهٔ محیط کنونی همی رفت. و دریغ بر عمر گذشته، که جوانی را با حسرت به پیری رسانیده و از آن همه منویات و امیدهای به آینده که به نومیدی کشیده، تأسف همی خوردیم و از پیشقدمان و شهدای راه آزادی سخن در میان بوده، از براون نیز یاد می‌کردیم. در آن میان آقای ابوالحسن پروز، از دوستان دانشمند و همکاران گرامی، از راه دلنوازی و برای سرگرمی، کتاب «انقلاب ایران» خود را به من ارزانی فرمود و پس از یک بار مطالعه، چون دانستم که تاکنون ترجمه نشده، بر آن شدم که اگر دست دهد و توفیق الهی یار و مددکار باشد، آن را ترجمه کنم.

و بدین ترتیب، میرزا احمدخان پس از مطالعهٔ کتاب به صرافت می‌افتد که آن را ترجمه و انتشار دهد و از این راه خدمتی به هموطنان خود کند. در مهرماه 1328 شمسی دست به ترجمهٔ کتاب می‌زند و آنرا در مدت شش ماه به پایان می‌رساند و سرانجام در مهرماه 1329 توسط انتشارات کانون معرفت، به بازار عرضه می‌کند. وی با استفاده از منابع و مآخذ فارسی که اسامی آن‌ها را در مقدمهٔ خود آورده است، هر کجا که لازم دیده توضیحات و اضافات تکمیلی را در شرح موضوع آورده است. و در چرایی این کار می‌گوید: «چون مطالب متن کتاب از لحاظ تاریخ تا اندازه‌ای مبهم و کوتاه بود، چنانکه مؤلف خود متذکر گردیده، تنها جنبهٔ اخباری داشته، نگارنده ناگزیر به شرح و تفسیر گردیده است....

کتاب در کوتاه زمانی به فروش رفته و نسخ آن نایاب می‌شود. مترجم در چاپ دوم کتاب که در مردادماه 1338 انتشار می‌یابد، داستان مشروطهٔ فارس را به عنوان پیوست به کتاب اضافه می‌کند و اقدام به تکمیل موارد تاریخی دیگر می‌کند.
اغراق نیست گفته شود حجم کتاب حدود سه برابر متن اصلی است و افزوده‌های مترجم از آن کتاب دیگری ساخته است کامل‌تر و شامل‌تر از متن اصلی انگلیسی.

بازچاپ این کتاب از روی چاپ دوم آن به انجام رسیده است به دلیل تفاوت فاحش این چاپ با چاپ اول کتاب که مترجم در صفحهٔ ”ظ“ تحت عنوان ”اما مزایای این چاپ“ آن را به طور مشروح شرح داده است. جز اینکه در چاپ اول در آخر کتاب قصیدهٔ عالم‌افروز را آورده بود که در چاپ دوم به گفتهٔ خود «چون با روزگار کنونی، غمی بر غم‌ها می‌افزاید، برداشته...» می‌شود و حقیر آن را از چاپ اول به آخر این کتاب افزوده‌ام که در نتیجه، این چاپ، جامع چاپ اول و دوم است. غلط‌های مفصل چاپی آن تماماً اصلاح شد و ... 

ادوارد گرانویل براون در ۷ فوریه ۱۸۶۲ در گلاسترشر در جنوب انگلستان به دنیا آمد. تحصیلات دانشگاهی خود را در کالج ایتن آغاز کرد.پدرش سر بنجامین براون کارخانه کشتی‌سازی داشت و می‌خواست که پسرش رشته مهندسی را ادامه دهد، ولی او به پزشکی بیشتر علاقه داشت، و سرانجام در ۱۸۷۹ در دانشگاه کمبریج به تحصیل این رشته پرداخت.

در این زمان اخبار جنگ میان ترکیه و روسیه (۱۸۷۷) توجه او را جلب کرده و موجب علاقه‌مندی او به تاریخ و زبان مردم ترک شد.در دو دهه اول و دوم قرن بیستم که حرکتهای آزادیخواهی و مخالفت با حکومت استبدادی و مشروطه‌خواهی در ایران جریان داشت و سیاست دولت انگلستان سکوت در برابر وقایع بود.ادوارد براون با دعوت از ایرانیانی که از تعدیات حکومت استبدادی به کشورهای اروپایی پناه جسته بودند، و با شرکت گروهی از رجال آزادیخواه و انسان‌دوست انگلستان، انجمنی به نام «کمیته ایران» تاسیس کرد، و با مقالات و سخنرانیهای خود، به انتقاد از تجاوزات و اقدامات ستمگرانه روسها و تقبیح روش سازشکارانه انگلستان پرداخت.

با تأثیرگذاری بر افکار عمومی و جلب نظر و توجه عناصر مؤثر در مجلس، دولت انگلیس را تحت فشار قرار داد تا در سیاست خود با روسها و در روشی که نسبت به ایران در پیش گرفته بود تجدیدنظر کند.کوشش های براون و یاران و همفکران او در دفاع از حقوق ملت ایران و حمایت از استقلال ایران، در پیروزی مشروطه‌خواهان تأثیر مهمی داشت.

آثار براون در موضوعات و مسائل سیاسی و اجتماعی ایران دارای اهمیت تاریخی بسیار است و از اسناد و منابع مهم تحقیقی این دوره از تاریخ ایران به شمار می‌رود. برخی از آثار وی که برای شناساندن ایران جدید و اوضاع و احوال سیاسی و اجتماعی آن نوشته است، عبارت است از:

شرح مختصری از وقایع ایران
بحران دسامبر ۱۹۱۱ ایران
انقلاب ۱۹۰۵-۱۹۰۹ ایران
مطبوعات و شعر جدید در ایران
حکومت وحشت در تبریز
نهضت مشروطه ایران

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات