منو
سبد خرید

انقلاب ایران به روایت رادیو بی بی سی

انقلاب ایران به روایت رادیو بی بی سی
درحال حاضر موجود نمی باشد
انقلاب ایران به روایت رادیو بی بی سی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 86456 - 102/5
  • وزن: 0.80kg
  • UPC: 65
0 ریال

 انقلاب ایران به روایت رادیو بی بی سی

نویسنده: عبدالرضا هوشنگ مهدوی
ناشر: مرکز اسناد انقلاب اسلامی
زبان كتاب: فارسی
تعداد صفحه: 580
اندازه كتاب: وزیری - سال انتشار: 1378 - دوره چاپ: 2

کمیاب - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب 

كتاب «انقلاب ايران به روايت راديو بي. بي. سي» از اين نظر حائز اهميت است كه اين ايستگاه راديويي نقش مهم و انكار ناپذيري در جريان انقلاب داشت؛ به گونه اي كه در ساعت هايي كه برنامه به زبان فارسي پخش مي كرد، خيابان هاي شهرهاي ايران خلوت مي شد و مردم به گفتارها و تفسيرهاي آن اهميت زيادي مي دادند.كتاب حاضر شامل مجموعه اي از مصاحبه هايي است كه راديو بي. بي. سي، ده سال پس از پيروزي انقلاب با تعدادي از دست اندركاران سياست آن روز كشور انجام داده است.اين مصاحبه ها براي پژوهشگران و علاقمندان به تاريخ معاصر ايران جالب توجه و خواندني است.

محتواي مصاحبه ها به همان صورت كه انجام شده و علي رغم اظهار نظرهاي پاره اي از اين شخصيت ها در مخالفت با انقلاب ايران و نتايج آن، عينا در كتاب گردآوري و تدوين شده است.«اردشير زاهدي»، «احسان نراقي»، «ارتشبد فريدون جم»، «كريم سنجابي»، «ارتشبد عباس قره باغي»، «شاپور بختيار»، «هما ناطق»، «ابوالحسن بني صدر» و … از جمله شخصيت هايي هستند كه مصاحبه هاي آنان با بي. بي. سي در كتاب حاضر گردآوري و تدوين شده است.

مدیر عامل بی.بی.سی «جرالد مانسل» در 22 مهرماه طی نامه ای به سفیر ایران در انگلیس پرده از سیاست این رادیو در مقابل امام خمینی برداشت و نوشت » به اعتقاد من ، این واقعیت بدون چون و چرا باید پذیرفته شود که آیت الله خمینی در عرض چند ماهه ی اخیر عامل مهمی در صحنه ی سیاسی ایران بوده است. به همین جهت طبیعی است که هر قدم و هر جمله ی او مرود توجه رسانه های جهاین و از جمله بی.بی.سی قرار داشته باشد، ولی با این حال باید تذکر داد که بر اساس ضوابط تعیین شده برای اطاق خبر سرویس خارجی بی.بی.سی از اواسط ماه مه (اردیبهشت) به این طرف پخش مطالب مربوط به فعالیت های آیت الله خمینی هیچ گاه از نصف اخبار و تفسیرهای مربوط به ایران تجاوز نکرده است. در طول این مدت حدود 460 مورد مطالب راجع به ایران از برنامه ی فارسی بی.بی.سی پخش شده که 23 مورد آن راجع به آیت الله های مقیم ایران بوده است».

رادیو بی.بی.سی با این اهداف و سابقه ی تاریخی به تحلیل انقلاب اسلامی پرداخت و هیچ گاه نتوانست دیدگاه ضد انقلاب اسلامی خود را مخفی کند. به همین جهت مصاحبه شوندگان آن اکثرا عناصر مخالف و ناخرسند از انقلاب اسلامی بودند. با این همه ، انقلاب اسلامی چنان با عظمت بود که دشمنانش نتوانستند آن را انکار کنند و به همین علت دیدگاه مخالفان و منتقدین انقلاب اسلامی می تواند برای محققین تاریخ انقلاب اسلامی سؤالاتی را مطرح کند که پژوهندگان ، پاسخ آن را بر مبنای اسناد و مدارک ارائه دهند؛ هر چند اعتراف مخالفان به بعضی از واقعیت ها خالی از لطف نیست. کتاب " انقلاب ایران به روایت رادیو بی.بی.سی " از این نظر حائز اهمیت است که دست اندرکاران این رادیو توانسته اند مجموعه ای از خاطرات و قضاوت های مخالفین نظام جمهوری اسلامی ایران را جمع آوری کنند و این برای محققینی که در مورد انقلاب اسلامی پژوهش می کنند شنیدن سخن دیگران یا نگاه دیگران نسبت به این انقلاب شکوهمند و بزرگ اسلامی بسیار مهم است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات