انقلاب اسلامی و وضع کنونی عالم

انقلاب اسلامی و وضع کنونی عالم

نویسنده: رضا داوری اردکانی
ناشر: مهر نیوشا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 324
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1387 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

انقلاب اسلامی یکی از حوادث منحصر به فرد تاریخ معاصر ایران است. کتاب حاضر به بررسی مفهوم و معنای انقلاب و عقل سیاسی اختصاص دارد و نگارنده در آن به بررسی پدیدارشناسانۀ انقلاب اسلامی ایران پرداخته است. به عقیدۀ وی حقیقی‌ترین انقلاب در زندگی بشر، انقلابی است که او را به فطرت اصلی خود بازمی‌گرداند و از این رو، بسط انقلاب را منوط به قوۀ قهریه نمی‌داند. نویسنده معتقد است انقلاب در غرب پایان‌ یافته است و انقلاب آیندۀ عالم، منشا غربی ندارد.

نسبت انقلاب اسلامی با غرب از اساسی‌ترین مباحث کتاب محسوب می‌شود و نگارنده در آن تصریح می‌کند که تعلق به ایدئولوژی غربی با تعلق به حقیقت اسلام منافات دارد و انقلاب اسلامی مقدمۀ تحقق حقیقت اسلام است و غرب، حقیقت اسلام را پوشانده است. انقلاب‌ اسلامی با رفع ایدئولوژی و کفر صریح مارکسیسم و ایدئولوژی کفر و نفاق و فریب غرب بسط می‌یابد و بسیاری از روشنفکران مسلمان هنوز به عمق این معنا پی نبرده‌اند. 

... پس اینکه گفتیم انقلاب اسلامی، تاریخی است، مراد از تاریخ چه بود و تاریخی بودن یعنی چه؟ گفتیم که هر انقلابی آغازی دارد. این آغاز، زمانی و تاریخی است. اما مقصود این نیست که بگوییم در فلان روز از فلان ماه در سال فلان آغاز شده است. آغاز انقلاب با دگرگونی قلب ها و چشم ها است و وقت و تاریخ این دگرگونی را با محاسبه نمی توان تعیین کرد. این وقت را همگان یکسان ادراک نمی کنند و نکرده اند و هر کس که آن را اصلا ادراک نکرده است نمی داند که انقلاب چیست زیرا انقلاب، انقلاب تاریخی است. کسی که وقت را نشناسد انقلاب را هم نمی شناسد اما این ندانستن و نشناختن مثل دیگر ندانستن ها نیست.

بسیاری کسان بسیاری مسائل علمی را نمی دانند و از این بابت بر ایشان باسی نیست ولی بیگانگی با تاریخ، صرف ندانستن نیست، بلکه به بهرگی و بی بهرگی و حرمان و بی چیزی و بی خردی هم از لوازم آن است، زیرا با وقت و در وقت بهره ها داده می شود و آنکه وقت ندارد و وقت را نمی شناسد، نصیبی جز حرمان ندارد. آنچه در علوم اجتماعی به نام عوامل و شرایط تاریخی و اجتماعی گفته می شود نه فقط در یک انقلاب دخیل و موثر نیست بلکه وقت آن را می پوشاند و ادراک آن را مشکل می سازد. آیا میان آنچه شرائط و عوامل تاریخی و اجتماعی خوانده می شود و انقلابی که در آن شرایط واقع می شود، هیچ نسبتی نیست؟

فهرست

روشنفکری و روشنفکران
عقل سیاسی
رهبری در مشروطیت و انقلاب اسلامی
فلسفه و انقلاب 
انقلاب اسلامی و برخی مسائل جهانی
امپریالیسم (استکبار دوره جدید)
انقلاب اسلامی
انقلاب ایران، انقلاب اسلامی است

و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

انقلاب اسلامی و وضع کنونی عالم

  • ناشر: مهر نیوشا
  • کد کتاب: 106757 - 3/5
  • موجودی: در انبار
  • 250,000ریال

برچسب ها: رضا داوری اردکانی, تاریخ سیاسی ایران, تاریخ اجتماعی ایران, انقلاب اسلامی, جامعه شناسی سیاسی, جمهوری اسلامی, کتاب انقلاب اسلامی و وضع کنونی عالم