منو
سبد خرید

انقلاب اسلامی در بجنورد

انقلاب اسلامی در بجنورد
درحال حاضر موجود نمی باشد
انقلاب اسلامی در بجنورد
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 138607 - 207/2
  • وزن: 0.80kg
0 ریال

انقلاب اسلامی در بجنورد

نویسنده: حسین پایدار - بیژن پروان
ناشر: مرکز اسناد انقلاب اسلامی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 800
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1384 - دوره چاپ: 1

کیفیت :  نو ؛ لبه جلد سائیدگی مختصری دارد

 

مروری بر کتاب

مصور - اسناد

انقلاب اسلامی، برخلاف بسیاری از انقلاب های دیگر، محدود به یک یا چند شهر و منطقه نبود. هرچند شهرهای قم و تهران، کانون اصلی انقلاب محسوب می شدند و روحانیون نیز سردمداران اصلی آن شناخته می شدند، اما واقعیت این است که در سراسر ایران کانون هایی منطقه ای وجود داشتند که در گسترش اندیشه و آرمان کانون های اصلی نقشی بسزا ایفا می کردند. شهرهای مشهد، اصفهان، تبریز، شیراز، یزد و کرمانشاه، از جمله کانون های منطقه ای بودند که شهرهای اطراف را از نظر فکری و ایدئولوژیکی تغذیه می کردند. 

به این ترتیب دوری یا نزدیکی به کانون های اصلی یا منطقه ای انقلاب در گسترش آموزه های دینی ضد استبدادی تاثیر بسزایی داشت. بجنورد، یکی از شهرهای خراسان است که در حوزه فکری و سیاسی مشهد قرار گرفته است. از ویژگی های مهم این شهر، بافت جمعیتی چندگونه آن است که این شهر را به نمونه کوچکی از ایران بزرگ تبدیل کرده است. در نگاه نخست، وجود اقوام ترک، ترکمن و فارس در این شهر، چندگانگی رفتاری و مواضع را در رویدادهای سیاسی و اجتماعی به ذهن متبادر می سازد؛ اما مذهب، مهمترین عنصری بود که توانست نیروهای متعدد و گاه متعارض را زیر یک پرچم واحد جمع کند. 

ارتباط مستمر روحانیون روستا و شهرها با مرکزیت حوزه ها، نوعی سازماندهی واحد و عمل یکپارچه توده ها را به دنبال داشت. تصمیم و نظر مراجع از طریق شبکه روحانیان و سایر عناصر مذهبی به توده ها منتقل می شد و از آنجا که مبنای این رابطه بر دیانت و قداست نهاده شده بود، بین رهبران و توده ها نیز اعتماد کامل وجود داشت. در این میان مجتهدان و فضلای بجنوردی مقیم شهرهای مشهد، قم و نجف، نقش عمده ای در گسترش ارتباط مراجع و توده ها داشتند. مذهبی بودن، مهم ترین ویژگی انقلاب اسلامی است که باید در کنار سایر فضایل، مورد تجزیه و تحلیل انقلاب پژوهان قرار گیرد. در این اثر سعی شده تا با نگاه علمی و محققانه، روند گسترش انقلاب اسلامی در بجنورد، تبیین گردد. 

فهرست

بخش اول - سیری در تاریخ بجنورد بعد از استقرار مشروطه 1285-1320هـ
فصل اول : اطلاعات کلی درباره ی شهرستان بجنورد
فصل دوم : اوضاع سیاسی بجنورد
فصل سوم : بجنورد در دوره ی پهلوی اول
فصل چهارم : علمای بجنورد و سیاست و...

بخش دوم - مبارزات مردم بجنورد برای ملی شدن صنعت نفت
فصل اول : نقش سیاسیون بجنورد درجریان مبارزات ملی شدن صنعت نفت فصل دوم : کودتای 28 مرداد وطرف داران شاه در بجنورد
فصل سوم : احزاب و تشکل های سیاسی در بجنورد 1320-1340 و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات