دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

انقلابی پر جاذبه

انقلابی پر جاذبه

نویسنده: امیر عظیمی دولت آبادی
ناشر: امیر کبیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 203
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1389 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

سیر تکوین و تحول جنبش انقلابی در ایران از دهه 40 تا دهه 60

انقلاب اسلامی ایران به لحاظ گستردگی و تنوع افراد و گروهایی که از گرایش ها و اقشار مختلف جامعه گردآمده و رهبری امام خمینی را به شکل ارادتمندانه و در یک رابطه مرید و مرادی پذیرفتند انقلابی کم نظیر و پر جاذبه محسوب می شود. این اثر درصدد تبیین این پرجاذبگی است و علل آن را در شخصیت استثنایی آیت الله خمینی،ویژگی های روانی و عاطفی توده هاو شرایط خاص سیاسی و اجتماعی ایران در آستانه انقلاب جستجو می کند.

مؤلف، کتاب خود را در چهار فصل اصلی سامان داده است. در نخستین فصل مباحثی نظری چون کاریزما و جنبش کاریزمایی، تعریف مفهومی و سابقه تاریخی آن و روزمره شدن کاریزما مورد بحث قرار گرفته است. فصل دوم، مباحث مفهومی و تعاریف را در کانون توجه خود قرار داده و موضوعاتی چون نوسازی، بحران نظام معنایی، بازتفسیر مفاهیم شیعه، ویژگی های شخصیتی استثنایی، ویژگی های روانی و عاطفی توده‏ ها و جنبش کاریزمایی را بررسی کرده است.

فصل سوم، به موضوع زمینه ‏ها و فرآیند شکل‏ گیری جنبش انقلابی در ایران از شروع تا پیروزی اختصاص دارد و عظیمی دولت ‏آبادی به مباحثی چون نوسازی و بحران نظام معنایی، بحران در نظام معنایی ایرانیان، نوسازی و بحران مشارکت سیاسی، تأثیرات بحران مشارکت سیاسی بر شکل‏گیری جنبش انقلابی، ویژگیهای استثنایی امام خمینی(ره) و جنبش انقلابی و ویژگی های روانی توده ‏ها و جنبش انقلابی توجه کرده است.

چهارمین و آخرین فصل نیز به جنبش انقلابی در ایران پس از پیروزی (تا رحلت امام) نظر دارد و نیروهای مؤثر بر روزمره شدن جنبش انقلابی را مورد بحث و بررسی قرار داده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات