دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

انقلابیگری خورده بورژوازی

انقلابیگری خورده بورژوازی
درحال حاضر موجود نمی باشد

انقلابیگری خورده بورژوازی

نویسنده: موریس لیبسون
ناشر: رگبار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 144
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1357 - دوره چاپ : 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو 

 

مروری بر کتاب 

آنارشيسم - تروتسكيسم - مائوئيسم

یک کار مهم بورژوازی آن است که این مصالح را هر روز به شیوه نوینی معماری و بر ... خورده است، مذهب و ناسیونالیسم بیشترین فضای زرادخانه های فریب بورژوازی را پر می سازند.نهضت انقلابی جهانی با اشکال بسیار متنوع و گوناگون انقلابیگری خرده بورژوائی به مبارزه برمیخیزد. این اشکال از نظر ریشه های اجتماعی، خصائص ملی، شرایط تاریخی و سرانجام ویژگی …

نهضت انقلابی جهانی با اشکال بسیار متنوع و گوناگون انقلابیگری خرده بورژوائی به مبارزه برمیخیزد. این اشکال از نظر ریشه های اجتماعی، خصائص ملی، شرایط تاریخی و سرانجام ویژگی های شخصی رهبران و ایدئولوگ های آنها با یکدیگر تفاوت دارند. اما علیرغم تمامی مظاهر متفاوتشان و حتی گاهی بی شباهتی آشکارشان، همه ی این اشکال دارای بسیاری خصائص ویژه ی مشترک هستند.

لنین هنگامیکه با نارودنیک ها مبارزه میکرد، مظاهر ایدئولوژی خرده بورژوائی را در روسیه و در غرب، بویژه نظریات نارودنیکها را با نظریات باصطلاح رمانتیست های اقتصادی در اروپا، مقایسه کرد. لنین گفت:
" لازم به تذکر نیست که ویژگی های تاریخی و اقتصادی خاص روسیه از یکسو و عقب ماندگی شدید آن از سوی دیگر، باعث میشود که نارودنیسم به ویژه دارای خصائص مشخص باشد. اما این مشخصات از دایره ی اشکال گوناگون همان نوع خارج نیست، و بنابراین همسانی نارودنیسم و رمانتیسم خرده بورژوائی را منتفی نمی کند".

با بکار گرفتن متدولوژی لنین، متوجه می شویم که انقلابیگری خرده بورژوائی چین، مهر تکامل تاریخی و اقتصادی آن کشور را بر خود دارد. لیکن با مقایسه ی مائوئیسم با دیگر مظاهر انقلابیگری خرده بورژوائی بویژه آنارشیسم و تروتسکیسم، درمی یابیم که آنها، علیرغم پاره ای اختلافات، همگی به نوع مشترکی تعلق دارند.

تجربه ی تاریخی پندآموز است. اما تکیه و توکل به آن عاری از خطر نیست. همیشه برای شخص این وسوسه وجود دارد که خود را با این تسلی آرام سازد که "چنین امری" قبلاً هم رخ داده است. و به آوردن قیاس بسنده کند، و ویژگی های خاص پدیده های تازه را، که درک تکامل آن برای موفقیت در دفاع از مارکسیسم انقلابی ضروری است، نادیده گیرد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات