دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

انفصال هرات

انفصال هرات

نویسنده: منصوره اتحادیه ( نظام مافی )
ناشر: تاریخ ایران - کتاب سیامک
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 251
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1380 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : نو

 

مروری بر کتاب

مصور

گوشه هایی از روابط خارجی ایران

این کتاب مجموعه مقالات پژوهشی نویسنده است درباره بخشی از روابط خارجی ایران در نیمه اول دوره قاجار از دوره آقا محمدخان تا اواسط دوره ناصرالدین شاه ( 1200تا 1280ه‌.ق) که پیش از این در سال 1355از سوی انتشارات آگاه منتشر شده است .

ویرایش جدید کتاب با پیش‌گفتاری آغاز می‌شود که طی آن ویژگی‌های سیاست خارجی ایران و تاریخچه مسئله هرات در دوران مورد بحث به اختصار بیان می‌شود .گفتنی است هر مقاله به طور مستقل و جداگانه دارای یادداشت‌ها و منابعی است که در پایان همان مقاله آمده است . در لابه‌لای کتاب عکس‌هایی از شخصیت‌های سیاسی در دوره مورد بحث به چاپ رسیده و صفحات پایانی به نمایه اختصاص یافته است .

درست است که آغاز جنگ های ایران و روسیه، در سال 1222 ه.ق، نتایج شوم و دردناکی برای ایرانیان داشت، لیکن بر کنار از نگون بختی ها و تیره روزی ها، پی آمدهای خوش آیند و میمونی هم در برداشت، که اصلی ترین آن ها، ایجاد ارتباط نزدیک سیاسی و اقتصادی و فرهنگی، با ممالک نیرومند و پیش رفته اروپایی بود.

بر مبنای همین رابطه ها بود که مبحث «سیاسیت خارجی» برای درباراین و اندیش مندان و سیاست مداران ایرانی، به شکلی جدی، رخ نمود و رجال ایرانی، که کشورشان را از لحاظ نظامی و اقتصادی ضعیف تر از کشورهای فرنگی می دیدند، کوشیدند با تدابیری هم چون موازنه قوا، به زبان عامیانه بند بازی بین دول توانای غربی، و حتی با بهره وری از رقابت ها و تضادهای استعماری روس ها و انگلیسی ها، از استقلال و تمامیت ارضی ایران پاس داری کنند...

امین الملک : ایلچی انگلیس صراحة گفته بود که من نمیگویم شما حق دارید یا ندارید، من باشما مذاکره نمیکنم . من از جانب دولت انگلیس بشما حکم میکنم.
... انگليسها خود بهتر از ما میدانند که ما چقدر محق هستیم . معنی حرفها و تکالیف ایشان این است که ما زور داریم و شما باید تمكين نمائید.
... حق مطلب این است که تكليف فدوی روز بروز مشکل تر میشود، زیرا که از یک طرف تمكين تحكمات حضرات را منافی غیرت شخص خود می بینم و از طرف دیگر جنگ با انگلیس را مصلحت دولت خود نمیدانم .

... یا جنگ با انگلیسی یا تمکین بدانچه می خواهند.
نماینده انگیس : الان از دولت انگلیس به من احکام مخصوص رسيد که با جناب فرخ خان و با دولت ایران قطع مراوده نمایم و سرو کار ایشان را محول به ژنرال او ترام که بزرگ لشگرکشی بخاك ایران است بکنم ؛امین الملک : مگر اینکه مراودۀ ما بلادرنگ منتهی به یک قرارقطعی و کافی بشود.اینقدر عرض می کنم که در این ده روز آخری صدمات انگلیس علی الخصوص این ضربه آخری مرا سی سال پیرتر کرده....

فهرست

عوامل موثر در تعیین سیاست خارجی ایران در عهد آغا محمدخان و فتحعلی شاه قاجار
نخستین اختلاف ایران و انگلیسی درباره هرات ( 1254ه‌.ق)
روابط ایران و انگلیس و مسئله هرات ( 1273 1268ه‌.ق)
روابط ایران و فرانسه و مسئله هرات ( 1273 1271ه‌.ق)
عواقب مسئله هرات ( 1280 1279 ه‌.ق) 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات