منو
سبد خرید

انسان و موسیقی در گذرگاه تاریخ

انسان و موسیقی در گذرگاه تاریخ
-12 %
انسان و موسیقی در گذرگاه تاریخ
  • موجودی: موجود
  • مدل: 150779 - 39/3
  • وزن: 0.30kg
575,000 ریال
650,000 ریال

انسان و موسیقی در گذرگاه تاریخ

نویسنده: گیتی فهیمی
ناشر: گنج دانش
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 218
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1399 - دوره چاپ: 2


مروری بر کتاب

مصور - رنگی

این کتاب به دو وجه غالب می‌پردازد، وجه اول نگاهی به زیست‌شناسی و مراحل تکامل زیستی انسان است و دیگری نگرشی به تکامل فرهنگی و ارتباط آن با موسیقی و زبان. 

در پیشگفتار این کتاب آمده است: در این میان گریز ما به آلات و ادوات موسیقی اجتناب ناپذیر بوده است. چگونه است که از ترکیب یک چوب و چند سیم خشک و یا پوست خشک شده چنین سخت‌افزاری درست می‌شود که از آن چنین آواهای دلپذیری جهش می‌کند و انسان را به درون و برون و اوج و عروج می‌رساند که این خود اوج لطافت و درایت مغز است و نرم‌افزاری که طعنه بر هر رایانه‌ای می‌زند و مایه ارتباط حیرت‌انگیز بین انسان و اقوام ، چه بدوی و چه در جوامع متمدن امروزی و چه در ارتباط با خویشتن است.

هدف مولف از نگارش این کتاب، شناسایی ایران و بین‌النهرین به‌عنوان یکی از خاستگاه‌های تمدن بشری و نه فقط به عنوان ایران باستان بلکه بسیار پیشتر از آن و ارتباط این تمدن با هنر است.

مولف کتاب معتقد است که در این زمینه کتاب‌ها و منابع متعددی وجود دارد که بیشتر مخاطبان آنها خاص است. هدف ما جلب مخاطبان «عام» برای پی بردن به ریشه‌هایشان است. در بستر این هدف، هنر و نقش آن در تداوم فرهنگ‌ها، شناسایی نقش موسیقی در سیر تکاملی بشر، ورود به جنبه‌های مختلف موسیقی نهفته است.

اهداف دیگری که این کتاب دنبال می‌کند در مورد «هنر غار» است که شامل نقاشی، کنده‌کاری و مجسمه سازی و تکامل آن و نقش آن در زندگی بشر است و نیز برجسته کردن نقش«هنر» و «هنرمند» و ارزش نهادن به آنها در جوامع بشری و ارزش نهادن به هنر بویژه موسیقی در زندگی روزمره، به‌خصوص در لحظات و ایام پر استرس -نکته‌ای که هم اکنون در مقابله با موج‌های اضطراب‌زای ناشی از یورش بیماری همه‌گیر کرونا در فضای مجازی شاهد آن هستیم- از دیگر اهداف مولف در نگارش این کتاب است.

همچنین ارج نهادن به هنر در کاهش عوارض پیشرفت‌های تکنولوژیک، ضمن ارزش نهادن به این پیشرفت‌ها، ایجاد سوال در ذهن مخاطب برای پیگیری مطالب کتاب چه در فضای حقیقی (کتابخانه‌ها، برخوردهای اجتماعی) و چه در فضای مجازی برای یافتن پاسخ‌های قانع کننده، رعایت کردن «وجه اختصار» در کتاب برای رعایت حوصله مخاطب و معرفی منابع معتبر برای پیگیری و نیز بررسی نقش مهم موسیقی‌درمانی در طب امروزین با درنظرگرفتن گذشته پربار آن و بررسی اثرات موسیقی در مغز، به ترتیب از اهداف مهم مد نظر مولف هستند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات