كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
انسان و حیوان

انسان و حیوان

نویسنده: صادق هدایت
به کوشش : جهانگیر هدایت
ناشر: چشمه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 83
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1398 - دوره چاپ: 7

 

مروری بر کتاب

مصور

میازار موری که دانه کش است     که جان دارد و جان شیرین خوش است

این بیت از فردوسی در ابتدای کتاب انسان و حیوان آمده است؛ در این کتاب هدایت از حکما و فلاسفه در مورد تشابه و تفاوت های بین انسان و حیوان نکاتی را ذکر می کند. این که حیوانات نیز در کارهایشان دارای اختیار و اراده می باشند و فکر می کنند و نیز دارای احساس هستند. در ادامه به ستم هایی که انسان نسبت به حیوانات روا می دارد می پردازد و این که انسان گیاه خوار چگونه از گوشت حیوانات استفاده می کند و این که چگونه انسان حیوانات را از طبیعت دزدیده، برای هر کدام یک مصرف و کاری تراشیده است و به این ها هم اکتفا نکرده و می خواهد با شکار کردن آنها برای خود تفریح و سرگرمی ایجاد کند.این کتاب از نخستین کوشش‌های یک نویسنده‌ی معاصر در حفاظت از محیط‌زیست و توجه به زندگی تمام موجودات زنده است که 89 سال پیش به نگارش درآمده است.»

در پایان به این مطلب که باید برای حیوانات حق و حقوقی قائل شد پرداخته و مطالبی را از بزرگان و کتاب های مختلف بیان می کند و با این شعر حافظ کتاب خود را پایان می دهد که:

مباش در پی آزار و هر چه خواهی کن          که در طریقت ما غیر از این گناهی نیست

انسان و حیوان از اولین کتاب‌های منتشرشده‌ی صادق هدایت است. او کتاب را زمانی نوشت که ۲۳ سال سن داشت و هنوز شاهکار‌های ادبی خود را خلق نکرده بود. انسان و حیوان کتابی درباره‌ی حیوانات و رفتار‌های انسان‌هاست. انسان و حیوان را باید از اولین متون مدرن و پیشتاز درباره‌ی دفاع از حقوق حیوانات در ایران برشمرد. انسان و حیوان برای اولین بار در سال ۱۳۰۴ شمسی منتشر شده است...

صادق هدایت مهم‌ترین نویسنده‌ی معاصر ایرانی است. او در زمان جوانی، این کتاب را به نگارش درآورده است. در توضیحات پشت جلد آمده است: «صادق هدایت درباره‌ی این کتاب چنین می‌نویسد: "حرف‌زدن برای بی‌زبانان، دفاع از ناتوانان، دادخواهی برای ستم‌دیدگان، احقاق حق زیردستان و جلوگیری از مظالم و قبایحی که برای مقام انسانیت یک لکه‌ی ننگ‌آوری است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

انسان و حیوان

  • ناشر: چشمه
  • کد کتاب: 103393
  • موجودی: در انبار
  • 140,000ریال
  • 126,000ریال

برچسب ها: صادق هدایت, جهانگیر هدایت, حمایت از حیوانات, مقالات ادبی, حیوان آزاری, محیط زیست, کتاب انسان و حیوان