كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
انسان وحشی

انسان وحشی

نويسنده: امیل زولا
مترجم: فریدون حاجتی
ناشر: زرين
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 370
اندازه كتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1359 - دوره چاپ: 1 

کمیاب - کیفیت :  درحد نو

 

مروری بر کتاب

 این اثر هم امیل زولا که از سلاطین ناتورالیسم فرانسوی است ٬ به فساد و از هم پاشیدن روابط خانوادگی سالم در میان طبقات فرادست و حتی فرودست جامعه ی بورژوازی می پردازد.در این اثر هم همسر شخص مهمی با مردی بیگانه نرد عشق می بازد و همسر وی از این ارتباط کثیف مطلع می گردد و در پی گرفتن انتقام از رقیب بر می آید.کینه و نفرت وی به رقیب یا فاسق همسر خیانت کارش به حدی است که حتی حاضر است هزاران نفر افراد دیگر را هم یکجا از بین ببرد.شاید زولا با ترسیم اینگونه ی داستان ٬ می خواسته نشان دهد که دیگران هم در به وجود آمدن این شرایط ٬ گناهکار و یا تقصیر کار هستند ؛ تنها شاید !

ژاک می دانست که که چه می کند و برای چه می خواهد او را بکشد اما وقتی به یک قدمی او رسید ناگهان به خود آمد ٬ عرق سردی بر بدنش نشست ؛ چون هرگز نمی توانست مردی بی دفاع را به قتل برساند ٬ هر چند که دلایلی در ذهن خود پرورانده بود اما برای کشتن یک مرد قانع کننده نبود.حتی اگر او را هم نمی شناخت ٬ او یک عمر عذاب وجدان می کشید و هر بار که به یاد خطای جنون آمیز خود می افتاد احساس شرمندگی می کرد چون او حق نداشت که «روبود» را از پای در آورد !

سال‌هاي پاياني قرن نوزدهم در فرانسه را بايد دوران استقرار جمهوري و تبديل شدن اشراف به طبقه‌اي دانست كه عليرغم دور شدن از قدرت كهنسال خود مدعي حافظه تاريخي فرهنگي بودند كه نقش مهمي در مدرنيسم داشت. زولا در اين شرايط بود كه از جايگاه نويسنده‌اي مكتبي تبديل به روشنفكري نمادين شد. به واقع روشنفكري و عمل روشنفكري زولا و حاميان او را بايد محصول جمهوري دانست.

او كه تجربه زيستن در آخرين دوران سلطنتي فرانسه يعني سال‌هاي امپراتوري ناپلئون سوم را داشت، شكستي را تماشا كرد كه براي فرانسويها پايان قطعي و رسمي يك دوره طولاني بود. سقوط ناپلئون سوم در سال ۱۸۷۰م. مقابل قدرت تازه اروپا يعني آلمان كه به صدراعظمي بيسمارك ميتاخت نه‌تنها كار نهاد سلطنت را يكسره كرد بلكه باعث شد جريان‌هاي فكري تازه‌اي در فرانسه و در حوزه‌هاي مختلف از جمله ادبيات شكل بگيرند كه سرنوشت‌ساز بودند.

زولا بر اساس همان شكست تحقيرآميز رمان درخشان «شكست» را نوشت. رماني كه برعكس بسياري از آثار اينچنيني نه دم از مليگرايي و خط و نشان كشيدن براي آلمان‌ها داشت و نه يك روايت تراژيك بود از يك فاجعه نظامي. شكست كنار آثار قبل و بعد اميل زولا تبديل به حلقه ارتباطي شد كه مبين اين نكته بود كه جامعه فرانسه فاسد و رو به اضمحلال است.او در مجموعه حجيم خود يعني «خانواده روگن ماگار» چيزي نزديك به بيست رمان به هم پيوسته نوشت كه رمان «شكست» از منظر فكري جايگاه ويژه‌اي دارد. در واقع اگر او در رمان‌هاي «ژرمينال» در آغوش چپ ميافتد،‌ در «شاهكار» نوگراييهاي امپرسيونيست‌ها را پايانيافته تلقي ميكند، در «زمين» روايت وراثت و رابطه زمين و خون را تصوير ميكند، در «انسان وحشي» به سمت روانشناسي غريزه انسان فرودست فرانسوي ميرود و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

انسان وحشی

  • ناشر: زرین
  • کد کتاب: 99024 - 106/3
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: امیل زولا, فریدون حاجتی, داستان های فرانسوی, داستان های کلاسیک, کتاب انسان وحشی