دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

انسان ها و ابر برج ها

انسان ها و ابر برج ها

نویسنده: ایرج فاضل بخششی
ناشر: قصیده سرا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 96
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1385 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

با پیشرفت علم و توسعه فناوریهای مختلف در علوم مهندسی، زندگی بشر به سرعت تغییر شکل یافت و ساز و کارهای اقتصادی نقش مهمی را در این روند به عهده گرفتند.مدیریت اقتصادی جهان امروز به شکلی درآمده است که در آینده نزدیک، انسان خود بخشی از ابزار تولید خواهد شد. فرآیندهای اقتصادی که از منظر ما تعریف شده اند به گونه ای روزافزون بر کلیه زوایای زندگیمان سایه می اندازند و اختیاراتمان را بر آن کاهش می دهند.در این شرایط، علیرغم رفاه نسبی، آرامش ظاهری و زندگی طولانی تر نسبت به گذشته، جلوه های انسانی کم رنگ تر می شوند. انسان ها و ابر برجها این آینده را به تصویر می کشد، باید که انسانهای آگاه چاره ای برای مقابله با این روند بیندیشند....

نويسنده در اين داستان تخيلي، خاطرات خود را از زندگي در كتابخانه‌ي ابر برجي بازگو كرده و طي آن خاطرنشان مي‌سازد كه زندگي در اين شرايط، به رغم برخورداري انسان‌ها از رفاه نسبي و عمر طولاني، باعث كم‌رنگ شدن جلوه‌هاي انساني مي‌شود. به تصريح وي، "در اين كتابخانه من و دو همكارم، وظيفه‌ي نگهداري و صدور مجوز استفاده از اطلاعات را برعهده داشتيم. با پيشرفت فن‌آوري از ده‌ها سال قبل، شغل كتابداري تبديل به شغل كتابخانه‌داري شده بود.

ديگر ما كتاب‌هاي چاپ شده روي كاغذ را نگهداري نمي‌كرديم، بلكه تمام اطلاعات و دانش روز، روي لوح فشرده نگهداري مي‌شد و كتابخانه‌دار، مسئول نگهداري اين اطلاعات و تجهيزات فني كتابخانه بود. براي انجام خدمات متفرقه، چند روبات كوچك در كتابخانه به كار گرفته مي‌شوند. آن‌ها كارهاي نظافتي و جا‌به‌جايي مخازن اطلاعاتي را به عهده داشتند و يك انسان درجه‌ي دو نيز به عنوان همكار اين روبات‌ها، آن‌ها را ياري مي‌داد".

از جمله ويژگي‌هاي اين مركز اطلاعاتي كه نويسنده به آن‌ها اشاره مي‌كند، عبارت‌اند از: مجاز بودن افراد به مطالعه فقط در زمينه‌ي تخصصي كار و فعاليت خود، استفاده از هولوگرام‌ها (انسان‌هاي سه بعدي كه از گذشته‌ي انسان‌ها باخبر هستند و مي‌توانند ساعت‌ها در رابطه با مسائل شخصي ديگران، طرف گفت و گو قرار گيرند، و مقررات خاص حفاظت و تربيت كودكان.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات