کتاب انسان شناسی نظری فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب عمومی انتشارات ویس

انسان شناسی نظری

نویسنده: شهریار بهاری
ناشر: ویس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 324
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1367 - دوره چاپ: 5

کیفیت : درحد نو


مروری بر کتاب 

خودشناسی و دیگرشناسی

همراه با سنجش شخصیت و تست های مربوط به آن


کم رویی ، خجالت ، پررویی ،جسارت ،ناتوانی در احقاق حق خود ، گستاخی در تملک حق دیگران ، ترس ، تنبلی ،دلهره ،اظطراب چگونه در ما ایجاد می شود؟
آیا قابل اصلاح است؟
چندبار شده که کاری کرده اید و یا حرفی زده اید و بعد گفته اید دست خودم نبود؟
آیا کسی غیر از ما وجود دارد که بتوانیم مسئولیت انجام کارهایمان را به گردن او بیندازیم؟

یکی از پذیرفته‌ترین تعریف‌هایی که در برای روانشناسی ارائه شده است آن را به عنوان «مطالعه علمی رفتار و فرآیندهای ذهنی» در نظر گرفته است. در ادامه این تعریف به صورت وسیع‌تری مورد بررسی قرار می‌گیرد. تعریف روانشناسی: روانشناسی مطالعه عملی رفتار و فرآیندهای ذهنی است. 

در همین ابتدا مشخص می‌شود که روانشناسی، یک رشته علمی است و به صورت علمی رفتار را بررسی می‌کند. اما این «مطالعه علمی» چه معنایی دارد. وقتی گفته می‌شود که روانشناسی مطالعه علمی رفتار است منظور این است که روانشناسی برای بررسی رفتار از روش‌های علمی استفاده می‌کند. روانشناسی به عنوان یک علم، برای مشاهده، پیش‌بینی و تبیین رفتار از روشهای نظام‌مند استفاده می‌کند. این روش‌ها، همان روش‌هایی که توسط فیزیکدانان و زیست‌شناسان به کار می‌رود. چون روانشناسان از همان روشهای تحقیق فیزیکدانان، زیست شناسان و سایر دانشمندان استفاده می‌کنند پس روانشناسی یک رشته علمی است. 

حالات و تغییرات چهره، هرچند جزئی و خفیف، پیام شفاف، سریع و کارآمدی است که می‌تواند یک زبان جهانی هم باشد، به شرطی که شما بتوانید حالات چهره‌های مختلف را تشخیص بدهید و بدانید که هر چهره‌ای چه چیزی می‌گوید. دانستن این نکات از بهترین ابزارهای برقراری ارتباط با دیگران است. 
دانستن این‌که طرف مقابل چه شخصیتی دارد و چه واکنش‌های احساسی از خود نشان می‌دهد، می‌تواند نقش مهم و حیاتی در رابطه ما و آن فرد داشته باشد. اگر ما بتوانیم احساسات مردم را زود تشخیص بدهیم، بهتر می‌توانیم در موقعیت‌های مختلف با آن‌ها برخورد کنیم. مثلاً اگر ما بتوانیم تشخیص بدهیم که فردی غمگین است، شاید بتوانیم واکنش درستی نسبت به ناراحتی او نشان بدهیم. 

برای فهمیدن برخی از حالات چهره نیازی به آموزش نیست، چون شناسایی آن‌ها ساده است و حتی آن‌طور که روان‌شناسان می‌گویند ما از یک توانایی ذاتی برای انجام این کار برخورداریم. داروین گفته است روزی مادری هنگام مراقبت از کودک خودش شروع به گریه کرد. کودک با این‌که هیچ‌وقت با چنین صحنه‌ای مواجه نشده بود اما جلو رفت و به عنوان همدردی روی شانه مادرش زد. بعد داروین نتیجه می‌گیرد که این کودک تا آن موقع ندیده بوده کسی گریه بکند، پس نمی‌توانسته این احساسات را یاد گرفته باشد. بنابراین تشخیص یک صورت گریان امری ذاتی و غریزی است. با این حال نکات ظریفی هم هست که توجه بیشتر به آن می‌تواند به ما در درک بهتر از چهره خودمان و دیگران کمک کند. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

انسان شناسی نظری

  • ناشر: ویس
  • کد کتاب: 94962 - 19/6
  • موجودی: در انبار
  • 250,000ریال
  • 210,000ریال

برچسب ها: شهریار بهاری, روانشناسی نظری, خودشناسی, روانشناسی شخصیت, زبان بدن, رفتار شناسی, کتاب انسان شناسی نظری