کتاب انسان شناسی اجتماعی و فرهنگی فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب علوم انسانی انتشارات ماهی

انسان شناسی اجتماعی و فرهنگی

نویسنده: جان ماگان
مترجم: احمدرضا تقاء
ناشر: ماهی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 211
اندازه کتاب: پالتویی - سال انتشار: 1389 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مصور

در ابتدا انسان‌شناسان، در فضایی داروینی، در پی نشان‌دادن مراحل تکامل فرهنگ‌ها و جوامع گوناگون بودند. و برای همین هم بود که شاید بیشتر به سراغِ جوامع بدوی و کمتر مواجه شده با مدرنیته می‌رفتند. البته این کارشان دلایل دیگری هم داشت. مثلا اینکه فکر می‌کردند این جوامع در حال نابودی‌اند و به نوعی آن‌ها برای ثبت این فرهنگ، نسبت به آیندگان وظیفه دارند. یا حتی علاقه به درک چیزهای غیرمتعارف هم شاید بی‌تاثیر نبود. اما بعدها انسان‌شناس‌ها جوامع شهری و مدرن را نیز مورد بررسی خود قرار دادند.

انسان‌شناسی از همان اوایل کارش را تخصصی دنبال می‌کرد. به این معنی که یک انسان‌شناس کمتر به دنبال بررسی کامل یک فرهنگ بوده است. معمولا انسان‌شناسان به یکی از ابعاد فرهنگی یک قوم می‌پردازند. مثلا دین، اقتصاد، روابط اجتماعی و خونی، قوانین و حقوق و خیلی چیزهای دیگر. این نکته نشان می‌دهد که انسان‌شناسی ابعاد و شاخه‌های بسیار گسترده‌ای دارد. 

این کتاب، قرار است درآمدی باشد برای آشنایی مخاطبین عام با انسان‌شناسی. برای همین نویسندگان کتاب نمی‌توانستند به تفصیل درباره‌ی تمام شاخه‌ها‌ی انسان‌شناسی و تمام نحله‌های آن گفت‌وگو کنند. گستردگی زمانی و مکانی و تعداد بالای متفکرین این رشته، به صورتی است که نمی‌شود در یک کتابی که با هدف آشنایی اولیه نوشته می‌شود، تمام سرفصل‌های این رشته را گنجاند.

برای همین نویسندگان این کتاب، تصمیم گرفته‌اند که دست به انتخاب بزنند. آن‌ها برخی از مفاهیم کلاسیک این رشته را برگزیده‌اند که از طلوع انسان‌شناسی تا الان، مورد توجه اندیشمندان این رشته بوده است. و البته باید اشاره کرد که- به گفته‌ی خودشان- این مفاهیم، نقش بنیادی‌تری را در انسان‌شناسی ایفا می‌کنند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

انسان شناسی اجتماعی و فرهنگی

  • ناشر: ماهی
  • کد کتاب: 94963 - 101/1
  • موجودی: در انبار
  • 80,000ریال
  • 70,000ریال

برچسب ها: جان ماگان, احمدرضا تقاء, جامعه شناسی انسانی, تمدن, انسان شناسی, داروینیسم, انسانشناسی, کتاب انسان شناسی اجتماعی و فرهنگی