دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

انسان ریخته

انسان ریخته

نویسنده: اکبر رادی
ناشر: قطره
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 254
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1383 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت:  لبه های بیرونی کتاب را موریانه زده اما به متن آسیب نرسیده.

 

مروری بر کتاب

یا نیمرخ شبرنگ در سپیده دم

این کتاب مجموعه‌مقالاتی است که اکثراً به‏صورت نامه در مقولات فرهنگ، هنر و ادب معاصر، به‏ویژه نمایش‌نامه‌نویسی و تئاتر، طی سالیان متمادی توسط نمایش‌نامه‌نویس برجسته‌ی معاصر، اکبر رادی، نوشته و در مجلات وزین آن زمان به چاپ رسیده است.

یعنی درام قره نوری است به رنگ چشمهای تو ، در رویت آدمیانی که به انتظار یک دهان شور انگیز پای صحنه نشسته اند. اگر تو با بند این صدا به ناف من وصلی، پس من دیگر از میان کتاب ها وشرق افسانه ها نیامده ام؛ از ویرانه های جهان آمده ام.

که در نمای من ایران جهانی است که ژان، ایوان، یوهان، یحیایشیک صدا، یک درد، یک چهره دارند. آری من خونابه روح ابراهیم را در قیافه مسدود ردلف شما دیده ام. من پینه های گیله مرد تولمات را در دست آن کارگر سی مارکی بن لمس کرده ام.

برادرم، من انتظار شرقی خود را بیغوله های چشم غربی تو احساس می کنم. و این به معنای زیبای خفته ایست که در سپیده سوم بیدار می شود، به آهنگ صحنه از فراز خرابه های هر چه خفت و افتخار شرقی و غربی است، پر کشیده ، ریشه های علیل عهد جدایی را در امواج یک موزیک واحد کیهانی ( رنگ های بی نهایت یک منشور) می شوید و تعمید می کند. که یعنی تاتر نوین ما ، آنچه آینه داران پیشین صحنه امانت به ما سپرده اند، معبد نوساز محکمی است که بر زمان عصر و مکان جهانی خود مکث می کند تا به « ایست» بی تناسب انسان ریخته ، این قوز دردناک زمین که ماییم، نگاه عریان دیگری بیندازند.

این یک تراژدی معاصر است در دایره عقل مدرن ، که دیگر در معابد آرگوس، کوههای المپ و قله های قاف بنا نمی شود؛ چرا که دیر زمانی است پهلوانان شاخدار و مردان رویین تن ما پشت صحنه خزیده، عین مرغ های کرچ از تخم رفته خوابیده اند که اسطوره های جوان به صحنه بیاورند.

و اسطوره زمان ما ،آقا نعش های عظیم انتزاعی ، استعاره های کدر شده و فاتحه خوانی بر اشباح فاخر مردگان نیست. این جاست، پشت صحنه، دیده ایش؟ جثه ای است مختصر ، با نیمرخ شبرنگ و یک دانه شلوار لی، که در اجازه ورود ما آهسته ایستاده، و شاید که در هزاره دیگر روی نیمکتی کنار پارک خیابان نشسته است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات