کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
دین و دل ؛ علیک بقلبک

دین و دل

نویسنده: جمال الدين شيخ محمد قادر باقری نمینی
ناشر: مولف
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 162
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1356 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : عالی

مروری بر کتاب

بنیاد مکتب طریقت اویسی شاه مقصودی با وساطت چهل و یک استاد عالیقدر و عرفای شامخ به حضرت اویس قرنی و از طریق ایشان مولای متقیان حضرت علی (ع) و حضرت خاتم الانبیاء محمد مصطفی(ص) میپیوندد. حرمت پیام مقدس اسلام و سنت رسول اکرم حضرت محمد(ص) از طریق زنجیره ناگسستنی عرفای شامخ مکتب طریقت اویسی تا به امروز حفظ گردیده است.

هجویری در کشف المحجوب، فرید الدین عطار نیشابوری در تذکرة الاولیاء و جمال الدین شیخ محمد قادر باقری نمینی در اقطاب اویسی نقل کرده اند که اولین کسی که به دریافت خرقه از حضرت نبی اکرم(ص) نائل شد اویس قرنی بوده است. حضرت اویس قرنی با آنکه در زمان پیامبر مکرم اسلام حضرت محمد(ص) میزیسته اند ولی هرگز استاد باطنی خویش یعنی حضرت محمد(ص) را ظاهرا ملاقات نکرده و به چشم ظاهر ایشان را ندیدند، بلکه از طریق قلب خود تعالیم را دریافت نموده و به مقام شهود نائل آمدند. روش شناخت باطنی حضرت اویس در اصل نمایانگر ارتباط باطنی مابین سالک جویای حق و معلم روحانی او میباشد. معلم وجود که به نام “پیر” به معنی “نور راه” نامیده میشود هادی و راهگشای صبوری است که روشنگر تاریکیهاست تا که سالک راستین به برکت نور او بتواند راه خدا را باز یابد و واقعیت وجودی خود را بشناسد.
نبی اکرم حضرت محمد(ص) در وصف حضرت اویس قرنی بارها چنین فرموده اند:
“بوی رحمن را از جانب یمن می شنوم.”
مولوی در دفتر چهارم مثنوی چنین سروده است:
که محمد گفت بر دست صبا
از یمن میآیدم بوی خدا
بوی رامین میرسد از جان ویس
بوی یزدان میرسد هم از اویس
از اویس و از قرن بوی عجب
مر نبی را مست کرد و پر طرب
چون اویس از خویش فانی گشته بود
آن زمینی آسمانی گشته بود
حضرت اویس فرموده است: علیک بقلبک ( بر تو باد آنچه بر قلب توست)

بدین ترتیب پیامبر مکرم اسلام (ص) طریقه تعلیم باطنی، یعنی ارتباط قلبی را که در واقع تنها طریق دریافت حقیقی جوهره تعالیم اسلام میباشد تائید می فرمایند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

دین و دل ؛ علیک بقلبک

  • ناشر: مولف
  • کد کتاب: 82721 - 109/2
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: جمال الدين شيخ محمد قادر باقری نمینی, عرفان اسلامی, تصوف, ادبیات تصوف, ادبیات عرفانی, طریقت اویسی شاه مقصودی, کتاب دین و دل ؛ علیک بقلبک