انسان خود را می سازد

انسان خود را می سازد

نویسنده: گوردن چایلد
مترجم: احمد کریمی حکاک
ناشر: شرکت سهامی کتابهای جیبی - فرانکلین
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 336
اندازه کتاب: پالتوئی بزرگ - سال انتشار: 1357 ~ 1354 - دوره چاپ: 3 ~ 2

کمیاب - کیفیت : عالی ~ درحد نو

 

مروری بر کتاب

شک کردن در مورد واقعیت " پیش رفت" بسیار مورد پسند ست.بعضی تمایل دارند که ... مشتاقانه به " عصر طلایی" سادگی آغازین باز پس نگرند.
ما به عنوان اهل علم نمی توانیم از تاریخ بپرسیم که:"آیا ما پیش رفت کرده ایم؟ آیا فزونی گرفتن اسباب های مکانیکی که نمونه ی آن هواپیما، ایستگاه های برقایی، گاز سمی و ... است همانا پیش رفت است یا نه؟" ... پاسخ دادن به آن ... بستگی دارد به طبع پژوهنده ... و حتی وضع مزاجی او.

پرسیدن این که " آیا ما پیش رفته ایم؟" غیر علمی ست، تنها به این دلیل که نیازی نیست که هیچ دو نفری به آن جواب همانند بدهند.
تا زمانی که دامنه ی تاریخ ... محدود شود، .... چنین تاریخی ... ماقبل تاریخ در آن جایی ندارد ... تاریخ، نزد عامه و هم نزد دانش وران به تاریخ فرهنگ بدل می شود. ماقبل تاریخ مدرک مکتوبی ندارد که نام های بازیگران اش را فاش کند یا جزییات زنده گی خصوصی شان را بازشناساند.

از این رو، "پیش رفت" نزد مورخ می تواند با تکامل نزد جانورشناس برابر باشد... اگر زیست شناس، اصطلاح پیش رفت را به کار می برد، مقصود اش از آن، توفیق در تنازع بقاست. بازماندن آن که بسزاست یک اصل اساسی تکامل است. اما معنی سزاواری، توفیق در زنده گی کردن است... اگر جمع کل رو به افزایش باشد، نوع را باید موفق شمرد ... -وگرنه- ... محکوم به شکست است.

مطالعات ماقبل تاریخی نه تنها دامنه ی تاریخ مکتوب را عقب تر می برد و گسترده تر می سازد بل که تاریخ طبیعی را به پیش می کشاند.... اما باستان شناسی ماقبل تاریخی سر و کار اش با چیزهایی ست که انسان ساخته است و تغییرات فرهنگ بشری را دنبال می کند.

فهرست

انسان و تاریخ طبیعی
مقیاسهای زمان
انقلاب نو سنگی
انقلاب شهرنشینی
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

انسان خود را می سازد

  • 350,000ریال

برچسب ها: گوردن چایلد, احمد کریمی حکاک, تاریخ تمدن, جامعه شناسی, تاریخ اجتماعی, انسان شناسی, کتاب های نایاب, کتاب انسان خود را می سازد