دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

انسان خود را می سازد

انسان خود را می سازد
درحال حاضر موجود نمی باشد
انسان خود را می سازد
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 145153 - 78/4
  • وزن: 0.50kg
0 ریال

انسان خود را می سازد

نویسنده: گوردن چایلد
مترجم: اسد پورپیرانفر
ناشر: پیام
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 214
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1356 - دوره چاپ: 2

کمیاب - کیفیت : درحد نو _ نو

 

مروری بر کتاب

گردون چایلد در بیشتر آثار خود (انسان) را محوریت سخن خود قرار می‌دهد اگرچه باکمی تفاوت نسبت به دیگر متفکرین و نویسندگانی که در حوزه جامعه‌شناسی و روانشناسی هستند. چایلد انسان را از تولد تا دگرگونی‌های کارساز در زیست او که منجرب به پختگی او می‌شود را موردبررسی قرار می‌دهد و همواره به دنبال رابطه انسان و طبیعت است؛ از طرفی او سرآغاز جُستار خود را از تمدن‌های نخستین شروع می‌کند و به نحوه تکامل زیستی انسان که نه مانند داروین بلکه ادامه‌دهنده تفکرات مونتسکیو است به‌پیش می‌برد.

وی در این کتاب ، نه با شرحی تاریخی بلکه تحلیلی عوامل کارساز در رشد انسان نخستین و امروزی را موردبررسی و واکاوی قرار می‌دهد. انسانی که همواره تقلید را از طبیعت آموخت و کوشش کرد تا درخور با شرایط زیستی به ساخت ابزار روی بیاورد و سرانجام برای حفظ خود با سازه‌های بیرونی به پیکار برخیزد.

شک کردن در مورد واقعیت " پیش رفت" بسیار مورد پسند ست.بعضی تمایل دارند که ... مشتاقانه به " عصر طلایی" سادگی آغازین باز پس نگرند. ما به عنوان اهل علم نمی توانیم از تاریخ بپرسیم که:"آیا ما پیش رفت کرده ایم؟ آیا فزونی گرفتن اسباب های مکانیکی که نمونه ی آن هواپیما، ایستگاه های برقایی، گاز سمی و ... است همانا پیش رفت است یا نه؟" ... پاسخ دادن به آن ... بستگی دارد به طبع پژوهنده ... و حتی وضع مزاجی او.

پرسیدن این که " آیا ما پیش رفته ایم؟" غیر علمی ست، تنها به این دلیل که نیازی نیست که هیچ دو نفری به آن جواب همانند بدهند. تا زمانی که دامنه ی تاریخ ... محدود شود، .... چنین تاریخی ... ماقبل تاریخ در آن جایی ندارد ... تاریخ، نزد عامه و هم نزد دانش وران به تاریخ فرهنگ بدل می شود. ماقبل تاریخ مدرک مکتوبی ندارد که نام های بازیگران اش را فاش کند یا جزییات زنده گی خصوصی شان را بازشناساند.

از این رو، "پیش رفت" نزد مورخ می تواند با تکامل نزد جانورشناس برابر باشد... اگر زیست شناس، اصطلاح پیش رفت را به کار می برد، مقصود اش از آن، توفیق در تنازع بقاست. بازماندن آن که بسزاست یک اصل اساسی تکامل است. اما معنی سزاواری، توفیق در زنده گی کردن است... اگر جمع کل رو به افزایش باشد، نوع را باید موفق شمرد ... -وگرنه- ... محکوم به شکست است.

مطالعات ماقبل تاریخی نه تنها دامنه ی تاریخ مکتوب را عقب تر می برد و گسترده تر می سازد بل که تاریخ طبیعی را به پیش می کشاند.... اما باستان شناسی ماقبل تاریخی سر و کار اش با چیزهایی ست که انسان ساخته است و تغییرات فرهنگ بشری را دنبال می کند.

فهرست

انسان و تاریخ طبیعی
مقیاسهای زمان
انقلاب نو سنگی
انقلاب شهرنشینی
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات