انسانم آرزوست ؛ برگزیده و شرح غزلیات مولانا

انسانم آرزوست ؛ برگزیده و شرح غزلیات مولانا

نویسنده: مولانا جلاالدین محمد بلخی (مولوی) - بهاءالدین خرمشاهی
ناشر: نگاه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 694
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1398 - دوره چاپ: 3

 

مروری بر کتاب 

این کتاب برگزیده و شرح 400 غزل شاد و شیرین و شیوا ، از حضرت مولانا جلال الدین محمد بن حسین بلخی ، با گزینش، توضیحات و مقدمه از بهاء الدین خرمشاهی است.

... کوشش شام و سحر شکر که ضایع نگشت. این کتاب برگزیده و شرح 400 غزل شاد و شیرین و شیوا، یعنى یک پیمانه از طربخانه بیش از 3000 غزل دلاویز و روح‌انگیز حضرت مولانا جلال‌الدین محمد بن محمد بن حسین بلخى است که بیش از هفتصد سال صاحبدلان فارسى‌ زبان را در ایران و افغانستان و تاجیکستان و سمرقند و بخارا ــو سراسر فرا رود ــ و ترکیه، از شهد سخن دیگرگونه خویش شیرین‌کام داشته است، و بیش از یک دهه مى‌گذرد که جهان غرب را نیز از شراب روحانى خویش که از خمّ خسروانى و خرابات مغانى، و خراب‌آباد معانى است سرمست داشته است....

جلال‌الدین محمد بلخی در ششم ربیع‌الاول (برابر با ۱۵ مهرماه) سال ۶۰۴ هجری قمری در بلخ، واقع در شمال شرقى ایران آن روزگار (افغانستان امروز) زاده شد. پدر او مولانا محمد بن حسین خطیبی معروف به بهاءالدین ولد و سلطان‌العلما، از بزرگان صوفیه و مردی عارف بود و نسبت خرقهٔ او به احمد غزالی می‌پیوست. وی در عرفان و سلوک سابقه‌ای دیرین داشت و چون اهل بحث و جدال نبود و دانش و معرفت حقیقی را در سلوک باطنی می‌دانست نه در مباحثات و مناقشات کلامی و لفظی، پرچم‌داران کلام و جدال با او مخالفت کردند.

شاعر پارسی‌گوی مولانا، در ۳۷ سالگی عارف و دانشمند دوران خود بود و مریدان و مردم از وجودش بهره‌مند بودند تا اینکه شمس‌الدین محمد بن ملک داد تبریزی نزد مولانا رفت و مولانا شیفته او شد. در این ملاقات کوتاه وی دوره پرشوری را آغاز کرد. در این ۳۰ سال مولانا آثاری برجای گذاشت که از عالی‌ترین نتایج اندیشه بشری است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

انسانم آرزوست ؛ برگزیده و شرح غزلیات مولانا

  • ناشر: نگاه
  • کد کتاب: 102222
  • موجودی: در انبار
  • 1,100,000ریال
  • 990,000ریال

برچسب ها: مولانا جلاالدین محمد بلخی, بهاءالدین خرمشاهی, شعر عرفانی, شعر فارسی, عرفان اسلامی, تصوف, اشعار عرفانی, مولوی, کتاب انسانم آرزوست ؛ برگزیده و شرح غزلیات مولانا