دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

اندیشه هستی

اندیشه هستی
درحال حاضر موجود نمی باشد
اندیشه هستی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 93607 - 92/8
  • وزن: 0.50kg
  • UPC: 60
0 ریال

اندیشه هستی

نویسنده: ژان وال
مترجم: باقر پرهام
ناشر: طهوری
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 326
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1345 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب 

همه می میرند و رفتن را تجربه می کنند، اما در میان جانداران، تنها انسان است که از مرگ خود خبر دارد و پایان خویش را انتظار می کشد. مرگ، مساله ی آدمیان است زیرا بر خلاف سایر موجودات، از مرگ خویش آگاه اند. به دلیل همین اگاهی از مرگ است که نظام های عقیدتی، همواره در طول تاریخ پا برجا بوده اند. نظام های الاهیاتی به وجود آمدند تا بتواند به پرسش از مرگ پاسخ گویند. اما در هر حال، این مرگ است که طعم تلخ ناپایداری را در دهان آدمی می چکاند و نا امنی وجودی را در پنهان ترین و عمیق ترین زوایای روح می نشاند.

آدمی در طول تاریخ از مرگ هراس داشته است اما گویی انسان دنیای کنونی، هراسی چندین برابر از مرگ دارد، از این رو آن را از ساحت آگاهی خود بیرون می راند و انکار می کند. آگاهی از مرگ را به هر طریق ممکن، سرکوب کرده و نادیده می گیرد. واپس راندن آگاهی از مرگ به پستوخانه ی ذهن و ضمیر ناخودآگاه، تا جایی پیش روی می کند که شخص از سر توهم احساس می کند: این دیگری است که می میرد، من نمی میرم. اما در نهایت می داند که نادیده گرفتن و سرکوب مرگ آگاهی، دردی را دوا نمی کند، به ویژه وقتی با مرگ خویشان و نزدیکان و همسایگان مواجه می شود. 

از نظر کی یرکگارد انسان همین که به هستی خود آگاه شود، در واقع دارای تفکر درون ذاتی می شود. بنابراین می توان گفت کی یرکگارد بر 2 نوع تفکر تکیه می کند. تفکر درون ذاتی و تفکر برون ذاتی . تفکر برون ذاتی ، تفکری است انتزاعی در باره موجودات دیگر. تفکری که علم را به وجود می آورد. در این نوع تفکر انسان «همواره نسبت به هست بودن خود در انصراف و در غفلت است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات