كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
اندیشه های موسیقایی

اندیشه های موسیقایی

نویسنده: شریف لطفی
ناشر: دیبایه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 120
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

آهنگساز بر اساس کدام اندیشه های موسیقایی به گزینش نامی برای اثر خود بوده و چه هدفی را از این نامگذاری دنبال می کند؟ و اگر تصمیم می گیرد اثرش عنوانی نداشته باشد ، در حقیقت از چه چیزی چشم پوشی کرده است؟ اینکه در تاریخ موسیقی غرب بویژه تا قبل از امپرسیونیستها و سمبولیستها، معدود آثار موسیقی نام خاص مطلق داشته اند و باخ ، موتسارت ، بتهوون و بسیاری دیگران به آسانی ، با یک عدد! و با اشاره ای به فرم اثر ، بسیاری از قطعاتشان را نامگذاری کرده اند و صدها اثر حتی بعد از آن دوران نیز به همین شیوه نامگذاری شده ، ناشی از چه عواملی است و ریشه این نام ها و نامگذاری ها از کجا آب می خورد!؟

چه چیزی برای استراوینسکی به هنگام نامگذاری باله ای با عنوان «پرنده آتش»! مهم است که برای شوپن چندان اهمیتی ندارد؟ یا این هر دو در چه نکته ای در این خصوص اختلاف نظر بنیادی با هم دارند؟...

با دست گذاشتن بر خاستگاه های نام یک اثر موسیقی ، ضمن پذیرفتن اینکه نامی که صاحب اثر برمی گزیند ، می تواند شنود مخاطب را تحت تأثیر قرار دهد ، باید اذعان داشت که این اندیشه همواره صادق نبوده و در موارد بسیاری نیز نام یک اثرِ موسیقی ، تأثیر خنثی دارد و نام ، بیش از آنکه مخاطب را تحت تأثیر قرار دهد پاسخی است به آنچه در ذهن و اندیشه موسیقایی صاحب اثر وجود دارد.

به عبارت دیگر با در نظر گرفتن دو خاستگاه یادشده ، نام اثر و تأثیر آن ، بیش و پیش از آنکه برای شنوندگان یک اثر موسیقی موضوعیت داشته باشد ، گویای وجود ذهنیتی در صاحب اثر است که به وجود یک نام خاص منجر می شود ...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

اندیشه های موسیقایی

  • ناشر: دیبایه
  • کد کتاب: 2324 - 2/2
  • موجودی: در انبار
  • 150,000ریال
  • 135,000ریال

برچسب ها: شریف لطفی, موسیقی ایرانی, جامعه شناسی موسیقی, موسیقی کلاسیک, کتاب اندیشه های موسیقایی