دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

اندیشه های علمی فارابی درباره موسیقی

اندیشه های علمی فارابی درباره موسیقی

ناشر: بنیاد شاهنشاهی فرهنگستان های ایران - پژوهشگاه موسیقی شناسی ایران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 223
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1357 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : در حد نو


مروری بر کتاب

مجموعه سخنرانی های مهدی برکشلی

کتاب حاضر مشتمل بر متن پنج سخنرانی ایراد شده به بیان «مهدی برکشلی» درباره اندیشه‌های علمی محمد بن محمد فارابی (260 ـ 339ق) درباره موسیقی است.

بدین ترتیب در این متون شرح حال فارابی ، آثار او ، موسیقی ایرانی از نگاه فارابی ، شباهت‌ها و تفاوت‌های موسیقی فارابی و تنبور خراسانی ، اصول اولیه علم موسیقی از نظر فارابی ، تفاوت بین ساختن و اجرای آهنگ ، اقسام موسیقی ، درجه ملایمات فواصل موسیقی از نظر فارابی ، و ... مطالعه می‌شود.

نکته مهمی که اساس کار فکری دکتر برکشلی را تشکیل داده و او را در میان موسیقیدانان قبل و بعد از خود متمایز می‌کند، تسلط  بر مبانیِ علمی غیرموسیقایی همانند فیزیک و آکوستیک است. او در نتیجه این توانایی‌ها و به کارگیری روش‌های علمی، به مقدمات جامعی از اصول اولیه جمال‌شناسی موسیقی سنتی (ردیف) دست یافت که جسته گریخته در آثار او منعکس شده‌است. محور اصلی تحقیقات وی برمبنای شناخت اصولِ پردگانی و مختصات فیزیکی نسبت‌های فاصله‌های مخصوص موسیقی ایرانی است.

فرهنگستان ادب و هنر که به فرمان مبارک اعلیحضرت همایون شاهنشاه آریامهر تاسیس شده است از آغاز یکی از وظایف خود را توجه به موسیقی ملی ایران شناخت و برای کوشش در این راه پژوهشگاه موسیقی را که یکی از شعبه های این فرهنگستان است بر پا کرد تا زیر نظر و رهبری استاد مهدی برکشلی به اجرای وظیفه اقدام کند.

اکنون در پژوهشگاه موسیقی ملی ایران آزمایشگاه مجهزی ایجاد شده است که با آخرین وسایل دقیق علمی به پژوهش در باره مسائل فنی و علمی موسیقی ایران می پردازد و تنی چند از دانشمندان و کارشناسان در آن به تحقیق اشتغال دارند.
رشته دیگر فعالیتهای این پژوهشگاه انتشار آثار و اسناد موجود در باره موسیقی ملی و بحث و تحقیق در باره آنهاست. در این رشته تا کنون کتاب بزرگ موسیقی ابونصر فارابی دانشمند و فیلسوف بزرگوار ایرانی است که از عربی به فارسی ترجمه شده است. گذشته از این مجمعی از…..

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات