دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

اندیشه هایی درباره برخی مسایل انقلاب ایران

اندیشه هایی درباره برخی مسایل انقلاب ایران
-20 %
اندیشه هایی درباره برخی مسایل انقلاب ایران
  • موجودی: موجود
  • مدل: 164685 - 119/3
  • وزن: 0.30kg
480,000 ریال
600,000 ریال

اندیشه هایی درباره برخی مسایل انقلاب ایران

گردآوری و تنظیم: مصطفی مفیدی
ناشر: کاوه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 96
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1361 - دوره چاپ: 1 

کمیاب  - کیفیت : نو
 

مروری بر کتاب 

پدیده انقلاب قدمتی طولانی دارد و به همین صورت تحلیل چرائی و چگونگی وقوع آن نیز از زمان های گذشته به ویژه از نیمه دوم قرن 19 میلادی وجود داشته است..بدین ترتیب مجموعه ای از نظرات و نظریه های گونه گون در باره وقوع این پدیده بیان شده است . انقلاب چیست و به چه دلیل  یا دلایلی رخ می­دهد؟ آیا می­توان انقلاب­ ها را تقسیم ­بندی و از آن مهم­تر و جالب ­تر آیا می­توان وقوع انقلاب ­ها را پیش­ بینی کرد؟

اینها سوالاتی هستند که ذهن هر پرسش­گر علاقه ­مندی را درگیر می­ سازد. برای پاسخ به سوالاتی از این قبیل تنها آگاهی از جزئیات یک یا چند انقلاب بخصوص و مطالعه تطبیقی آنها کافی نیست ، بلکه ابداع یک چارچوب نظری منسجم و محکم ضرورت کامل دارد و تنها با مراجعه به یک چنین نظریه ­ایست که می­ توان انقلاب را به طور علمی تعریف کرده و زمینه ­های عینی بروز آن را تشخیص داد.

نظریه ­پردازان سیاسی از گذشته تا امروز در باب انقلاب ­ها به قلم ­فرسایی پرداخته و نظریه ­های متعدد و متفاوتی را عرضه داشته­ اند تا بلکه بتوانند چرایی و چگونگی وقوع این پدیده شگرف را روشن سازند،هرچند موفقیت آنها زیاد نبوده  و یافته هایشان بدلایلی مانند سطحی نگری، مسامحه کاری و نیز ایراد های هستی شناختی، انسان شناختی، روش شناختی و تناقضات درونی در نظریه ها مشحون از ایراد و ابهام بوده است.

مشکلات نسل سوم نظریه‌های انقلاب در تحلیل انقلاب‌های جدید، راه را برای نسل چهارم نظریه‌ها، که اکنون در آغاز راه خود است، باز کرد. بدون شک انقلاب اسلامی ایران مهم‌ترین انقلابی بود که نظریه‌های نسل سوم را به چالش کشید. نقش بارز فرهنگ، رهبری و آرمان در وقوع انقلاب اسلامی، مهم‌ترین افزوده این انقلاب بر مباحث انقلاب‌ هاست. انقلاب اسلامی هم‌چنین روایت‌های روشنفکری در خصوص عقل (گسترش آزادی لیبرالیستی) را به چالش کشید. (دریک، 1388،ص 292) عدم دست بردن به اسلحه و حرکت از طریق اعتراضات، راهپیمایی‌ها و اعتصابات عمومی نیز در انقلاب اسلامی با انقلاب‌های پیشین تفاوت داشت .


فهرست

درباره اهمیت و نقش جهانی انقلاب ایران
سیاست روستایی و کشاورزی جامعه انقلابی ما
دگرگونی سیستم توزیع
قانون اراضی شهری
بازسازی اقتصاد ملی در کشورهای رشد یابنده و برانداختن میراث استعمار

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات