كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
اندیشه نگاران زن در شعر مشروطه

اندیشه نگاران زن در شعر مشروطه 

نویسنده: روح انگیز کراچی
ناشر: دانشگاه الزهرا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 184
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1374 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

پس زمینه هویت کنونی زن ایرانی تصویر کم رنگی است که از گذرگاه های تیره و روشن تاریخ فرهنگ گذشته و از طریق شعر فارسی و به یاری قلم مردان به اکنون تاریخ رسیده است. در بعضی حماسه های ملی چون شاهنامه فردوسی، بانوگشسب نامه و بهمن نامه چهره توانا و خردمند زن در نقش مادر، خواهر، دختر، همسر و معشوقه نموده شده است. در حماسه های تاریخی و دینی چون ظفرنامه و حمله حیدری زنان غایب اند....

کتاب اندیشه نگاران زن در شعر مشروطه نوشته دکتر روح انگیز کراچی از جمله کتاب هایی است که به جایگاه زن در اندیشه ادیبان و شاعران پرداخته است. در این کتاب به بررسی آثار شعری شاعران زن دوران مشروطه همچون بانو اصفهانی، فرخنده ساوجی، حمیده سپهری، رباب اصفهانی، صدیقه مسعود کازورنی، زینت ملک اعتضادی، و .... پرداخته شده است.

ویل دورانت در تاریخ تمدن اعتقاد دارد زن ایرانی همچون زن شرقی (مصر و هند) آزاد نبوده است و محدودیت اجتماعی برای زنان طبقه خواص اجتماع وجود داشته، . بنابراین این محدودیت ها همواره از آغاز تا دوران مشروطه در شعر شاعران زن مشهود بوده و تاثیر گذار.انقلاب مشروطه تاریخ سرنوشت زن ایرانی را دگرگون کرد،از زیر سلطه خرافات و موهومات، جهلو نادانی و اسارت به در آورد و به جامعه راه داد. از آن پس ارزشهای انسانی و اجتماعی خود را درک کردند و هویت خویش را با نوشته هایشان به تصویر کشیدند. اگرچه گرایش زن به هنر، ریشه در اسطوره، تاریخ و ادبیات دارد، نشان دهنده ی مرحله ای از تکامل فردی اجتماعی نیز هست.اين كتاب بررسي شعر زنان دورة مشروطه است امّا پيش از شروع بحث اصلي پيشينة حضور زن در فرهنگ نوشتاري ايران، نوعي آشنايي با هويت فرهنگي زن ايراني و نقش او در طول تاريخ را به دست مي‌‌دهد.
 
سهم شاعران زن در شعر فارسي از ابتدا تا مشروطه، درآمدي بر فصل اصلي كتاب است. براي آشنايي با دورة مشروطه به نظام سياسي ، اقتصادي، اجتماعي دورة مشروطه، شعر مشروطه و انديشه‌هاي نو، نقش اجتماعي زن در اين دوره اشاره شده است و با ذكر زندگينامه 13 زن شاعر بستگي به جدي بودن اثر آنها بررسي شعر و نقد انجام شده است. مريم خاتون آبادي، فرخنده ساوچي، حميده سپهري، رباب اصفهاني، صديق مسعود كازروني، زينت ملك اعتضادي جنت، فاطمه سلطان خانم، مهرتاج رخشان، نيمتاج سلماسي ،  فخر عظمي ارغون، شمس كسمايي و ژاله قائم مقامي شاعران اين دوره‌اند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

اندیشه نگاران زن در شعر مشروطه

  • 0ریال

برچسب ها: روح انگیز کراچی, تاریخ مشروطه, زنان شاعر, تاریخ ادبیات ایران, مشروطه, تاریخ اجتماعی قاجار, زنان ایرانی, کتاب اندیشه نگاران زن در شعر مشروطه